Filozof poza aulą

2015-06-19 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-18 12:18:50)
Dr Piotr Wasyluk i dr hab. Andrzej Kucner

Dr Piotr Wasyluk i dr hab. Andrzej Kucner

Autor zdjęcia: Archiwum UWM

Od ubiegłego roku Instytut Filozofii UWM w Olsztynie prowadzi studia na dwóch kierunkach: filozofii oraz dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym. Od roku akademickiego 2016/2017 do oferty kształcenia wejdzie także nowy kierunek — analiza i kreowanie trendów.

Na czym dokładnie będzie polegała nowa oferta kształcenia Instytut Filozofii UWM? — Pomysł na nowy kierunek powstał w interdyscyplinarnym zespole naukowców. To kierunek, który łączy w sobie cztery dziedziny wiedzy, które wzajemnie się uzupełniają: wiedzę filozoficzną, ekonomiczną, informatologiczną oraz socjologiczną — tłumaczy dr hab. Andrzej Kucner, dyrektor Instytutu Filozofii UWM.

— Socjologia pomaga badać i interpretować różne zjawiska, które zachodzą w kulturze, a filozofia pomaga zrozumieć świat, w którym żyjemy i który swoimi działaniami tworzymy. Z kolei informatologia pomaga poradzić sobie w społeczeństwie informacji i wiedzy, a ekonomia odnaleźć się w świecie rynkowej wymiany dóbr — wylicza. — Takie połączenie nie tylko wskazuje na praktyczność filozofii, ale także na fakt, że jest ona mocno powiązana z innymi dziedzinami wiedzy. Przełamuje także stereotypy na temat niepraktyczności filozofii jako nauki, która, wręcz przeciwnie, jest bardzo praktyczną dziedziną. Analiza i kreowanie trendów to obecnie bardzo pożądane na świecie umiejętności. Ich nauka jest bardzo popularna za granicą jako trend watching — wyjaśnia.

— We współpracy z uniwersyteckim Centrum Innowacji i Transferu Technologii udało się zdobyć grant na sfinansowanie przygotowań dokumentacji i przyszłą promocję kierunku.Tworzymy nie tylko nowoczesny produkt edukacyjny, ale rozumiemy konieczność jego skutecznej reklamy — dodaje dr Piotr Wasyluk z Instytutu Filozofii UWM. — Chcemy uczyć, jak patrzeć dalej niż inni — wyjaśnia. Ponadto pracownicy Instytutu Filozofii ze studentami i doktorantami stosują filozofię praktyczną. Podczas Dni Wydziału Humanistycznego ze stowarzyszeniem Jestem Pomagam Wspieram zorganizowali akcję rejestracji dawców szpiku, z uczniami szkół średnich Olsztyna, Morąga, Ostródy, Giżycka odbywają warsztaty filozoficzne. — Młodzież ma ochotę dyskutować, jest ciekawa, a jednocześnie podczas zajęć przekonuje się, że filozofia jest ciągłym ćwiczeniem umysłu — podkreśla dr hab. Andrzej Kucner. Jako przykład naukowiec podaje wyprawę, w którą w środę wyruszyła grupa pracowników, doktorantów i studentów filozofii. To rejs po Bałtyku historycznym żaglowcem STS Generał Zaruski. — Z UWM płynie 10 osób, podczas rejsu chcemy pokazać, jak ważne jest połączenie filozofii z praktycznym działaniem — mówi dr hab. Andrzej Kucner. — Jak można łączyć w praktyce umiejętność podejmowania decyzji z jednoczesnym ułożeniem życia na bardzo małej przestrzeni w kilkanaście osób.

Na początek września zaplanowano ósmą edycję Festiwalu Filozofii ze sztuką w tle, a na jego koniec finał II Bazaru Idei, konkursu dla szkół średnich, zatytułowanego „Sztuka kreatywnego recyklingu”. Niezależnie od tradycyjnych wyobrażeń o miejscu filozofii w uniwersytecie i wbrew rozpowszechnionym stereotypom o filozofii oderwanej od rzeczywistości, w ostatnich latach wśród olsztyńskich filozofów upowszechnia zupełnie inne podejście.

Ewelina Zdancewicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB