UWM za utworzeniem Collegium Medicum i ochroną zabytków

2017-04-24 08:57:07 (ost. akt: 2017-04-24 09:21:49)
UWM za utworzeniem Collegium Medicum i ochroną zabytków

Autor zdjęcia: Źródło: UWM w Olsztynie

Konwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyjął dwa plany działania na najbliższe lata. Pierwszy dotyczy założenia Collegium Medicum przy UWM, a drugi funduszu na ochronę zabytków Warmii i Mazur.

Podczas konwentu prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. uczelni medycznej przedstawił prezentację na temat Collegium Medicum, które ma powstać na UWM w nowym roku akademickim. Bazą do jego tworzenia będzie Wydział Nauk Medycznych, który zostanie przekształcony i stanie się częścią kolegium. Collegium będzie mieć na początku 2 wydziały: Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Wydział Lekarski będzie kształcić lekarzy w 24 katedrach i 2 zakładach. Wydział Nauk o Zdrowiu ma mieć 8 katedr.

Konwent przyjął ten pomysł jednogłośnie. Drugie stanowisko konwentu UWM, przyjęte także jednogłośnie, dotyczyło ochrony zabytków. Konwent wnosi w nim o: wystąpienie do Prezydenta RP o utworzenie funduszu celowego na konserwację i renowację zabytków Warmii i Mazur; wystąpienie do ministra finansów o zniesienie 23% VAT na konserwację zabytków; zmianę przepisów umożliwiającą uznanie dotacji samorządowych lub ich poręczeń bankowych, jako wkładu własnego przy staraniach o środki unijne na renowację zabytków; powołanie Komitetu Odnowy Zabytków Warmii i Mazur na wzór Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa; utworzenie niezależnego funduszu na konserwację i renowację zabytków Warmii i Mazur na wzór Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa; wystąpienie do ministra kultury o wspieranie i promowanie dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.

Na posiedzeniu konwentu UWM obecni byli także parlamentarzyści Warmii i Mazur: Janusz Cichoń, Paweł Papke, Elżbieta Gelert oraz senator Lidia Staroń.

Źródło: UWM w Olsztynie

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Szkoda Łężan.Admirał Fiszer w grobie sie prze #2230048 | 82.139.*.* 24 kwi 2017 16:13

    Brak gospodarza, brak odpowiedzialności materialnej, niefrasobiwość

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. A co ma konwent #2229672 | 79.184.*.* 24 kwi 2017 11:05

    do administracji samorządowej czy państwowej? Byle tylko ubić pianę?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)