Spotkanie autorskie z prof. Hansem-Gertem Pötteringiem

2017-01-11 15:31:34 (ost. akt: 2017-01-11 15:42:56)
Spotkanie autorskie z prof. Hansem-Gertem Pötteringiem

Autor zdjęcia: Mat. UWM Olsztyn

W środę (18 stycznia) w Starej Kotłowni w olsztyńskim Kortowie, odbędzie się spotkanie autorskie z prof. dr. Hansem-Gertem Pötteringiem, doktorem honoris causa UWM.

Organizowane w Kortowie spotkanie autorskie, będzie zarazem okazją do promocji książki książki prof. dr. Hansa-Gerta Pötteringa pt. „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga”. W spotkaniu uczestniczyć będą m.in. prof. Ryszard Górecki (rektor UWM), prof. Krzysztof Miszczak (b. dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej) oraz prof. Arkadiusz Żukowski (dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM).

Początek o godz. 11 w Starej Kotłowni (ul. Olsztyn, ul. Prawocheńskiego 9) sala 102.

Prof. dr Hans-Gert Pöttering (*1945) jest jedynym posłem, który w sposób ciągły jest członkiem Parlamentu Europejskiego od pierwszych bezpośrednich wyborów w 1979 r. Piastował w nim stanowiska kierownicze, takie jak: przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (1999-2007) i przewodniczący Parlamentu (2007-2009). Przez te wszystkie lata towarzyszył i przyczynił się do sukcesu tego głównego europejskiego organu ustawodawczego i Unii Europejskiej. Polityk, który dorastał w Bersenbrück (pow. Osnabrück Dolna Saksonia, powiecie partnerskim powiatu olsztyńskiego) w swojej autobiografii, przypomina początki prac parlamentarnych i przezwyciężania wydawałoby się beznadziejnych kryzysów. Opisuje reakcje posłów na upadek komunizmu i zjednoczenie Niemiec, czyli wydarzeń, które głęboko zmieniły ramy polityki europejskiej. Jako lider Parlamentu Europejskiego uczestniczył w rozszerzeniu Unii Europejskiej na kraje północy, południa i wschodu, a także - w rozwoju instytucji europejskich poprzez traktaty z Maastricht, Amsterdamu, Nicei i Lizbony. Droga Pötteringa w polityce europejskiej i jego spojrzenie na europejskie związki odzwierciedlają jego zaufanie do tego, że Europa poradzi sobie z obecnymi i przyszłymi wyzwaniami.

Z jego inicjatywy w Brukseli w Parlamencie Europejskim powstał Dom Historii Europejskiej. Prof. dr Hans-Gert Pöttering jest obecnie przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB