Młodzi naukowcy z UWM otrzymają stypendia

2016-10-06 14:12:47 (ost. akt: 2016-10-06 14:12:56)
Młodzi naukowcy z UWM otrzymają stypendia

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Mat. UWM Olsztyn

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego aż 168 młodych, wybitnych naukowców z całej Polski otrzyma stypendia naukowe. Wśród nich znalazło się troje pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Do konkursu o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców, stanęło 1137 osób. Spośród nich wybrano tylko 168 i to właśnie oni będą otrzymywać 5390 zł miesięcznie przez 3 lata.

Wśród stypendystów, znaleźli się wybitni naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: dr inż. Justyna Możejko-Ciesielska, dr Tomasz Stenzel i dr Mikołaj Tarkowski.

Dr inż. Justyna Możejko-Ciesielska (Katedra Mikrobiologii na Wydziałe Biologii i Biotechnologii)
Zajmuje się syntezą polihydroksykwasów. Bada ich zastosowanie w produkcji kosmetyków. W ubiegłym roku została powołana w skład Rady Młodych Naukowców na kadencję 2015-2017 r. Dzięki niej po raz pierwszy nasza uczelnia ma swoją przedstawicielkę w tej radzie. W edycji 2015 dr Możejko-Ciesielska znalazła się w gronie 180 laureatów programuTop 500 Innovators, organizowanego przez MNiSW. Jako jego laureatka odbyła staż na Uniwersytecie w Cambridge.

Dr Mikołaj Tarkowsi (Katedra Historii Prawa Polskiego i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji)
Jego naukowe zainteresowania obejmują historię instytucji państwa i prawa na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego w XIX i na początku XX wieku. Ministerialne stypendium nie jest pierwszym wyróżnieniem w jego karierze zawodowej. Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego przy Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie przyznał mu nagrodę im. Juliusza Bardacha za najlepszą pracę doktorską. Dotyczyła historii adwokatury w Wilnie w latach 1918-39.

Dr Tomasz Stenzel (Katedra Chorób Ptaków na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej)
Jego zainteresowania naukowe to m.in. diagnostyka molekularna chorób zakaźnych ptaków, wirusologia, genetyka ewolucyjna wirusów i immunologia. Niedawno dr Stenzel otrzymał grant z NCN z programu Sonata 8. Grant dotyczy badań nad wpływem rekombinowanego białka kapsydu cirkowirusa gołębiego na procesy odpornościowe u tych ptaków. Te badania w dalekiej perspektywie mogą być podstawą pod badania kliniczne mające na celu wytworzenie szczepionki przeciw zakażeniu cirkowirusowemu, które aktualnie jest problemem globalnym.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. po Politechnice Warszawskiej #2081771 | 94.254.*.* 6 paź 2016 15:04

    To wygląda jak cyrk. UWM to najgorsza "uczelnia" w Polsce tzw. fabryka bezrobotnych, która nie jest sklasyfikowana w żadnych rankingach lub jest na szarym końcu. Jaki jest sens otwierania takich kierunków jak: bibliotekoznawstwo, wojskoznawstwo, kreowanie trendów, bezpieczeństwo narodowe no i rodzyneczek UWM czyli inżynieria kosmiczna ( komiczna ). Jakie doświadczenie ma UWM jeżeli chodzi o inżynierie kosmiczną? Będą wysyłali w kosmos latające węgorze? To tylko część nonsensownych kierunków, które maja na celu tylko tworzenie miejsc pracy dla znajomych osób, którzy już tam pracujących. Nie łudźcie się "studenci" że znajdziecie pracę po tych lub podobnych kierunkach. Jedyną Waszą nadzieją jest Biedronka lub Mcdonald.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)