Sukces studentów medycyny z Olsztyna

2016-06-09 14:07:35 (ost. akt: 2016-06-09 17:02:49)
Sukces studentów medycyny z Olsztyna

Autor zdjęcia: Archiwum UWM

Studenci I roku kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych odnieśli olbrzymi sukces w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Anatomicznej Scapula Aurea i Golden Scapula.

Konkurs odbył się 3 i 4 czerwca we Wrocławiu. – Scapula Aurea to konkurs międzynarodowy o bardzo wysokiej randze. Byłem spokojny, ponieważ co roku nasi studenci wracają z nagrodami. Z czego te sukcesy wynikają? Myślę, że z jednego z najlepszych programów nauczania, który mamy. Uczenie się anatomii nie polega na zapamiętywaniu tysiąca treści.

Owszem, jest dość skomplikowane, bo nauczanie odbywa się w dwóch językach - polskim i angielskim, ale anatomia jest bardzo logiczną nauką. W ciele człowieka wszystko jest poukładane. Kiedy poskładamy te puzzle, to dostrzeżemy pełen obraz – wyjaśnia prof. Jerzy Gielecki, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk Medycznych oraz kierownik Katedry Anatomii.
Zwycięzcą w konkursie indywidualnym został Piotr Kozera, student Wydziału Nauk Medycznych UWM. Pokonał 61 studentów kierunków lekarskich zarówno polsko- jak i angielskojęzycznych z 11 uniwersytetów medycznych - Bydgoszczy, Warszawy, Gdańska, Olsztyna, Wrocławia, Białegostoku, Lublina, Krakowa, Poznania, Kielc i Rzeszowa.

– Zawsze interesowałem się anatomią i chciałem sprawdzić swoją wiedzę. Niektóre pytania były zaskakujące, np. o obraz Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa”. Wymagało to szerszej wiedzy, wybiegającej poza to, czego uczymy się podczas zajęć – mówi Piotr Kozera. – Myślę, ze stres towarzyszył wszystkim i było widać ogromne skupienie. W nagrodę otrzymałem książki edukacyjne, z których będę mógł skorzystać na III i IV roku, książki popularnonaukowe, zwolnienie z egzaminu z anatomii i oczywiście sam prestiż – dodaje Piotr.
Zespołowo studenci z UWM – w składzie Piotr Kozera, Joanna Matusiak, Albert Głaz – zajęli drugie miejsce.
Do konkursu studentów przygotowywała ich starsza koleżanka Ewa Gostkowska, przewodnicząca Studenckiego Koła Anatomicznego. studentka VI roku medycyny

– Mamy bardzo wysoki poziom kształcenia, więc podczas naszych dwutygodniowych przygotowań chodzi przede wszystkim o to, żeby przypomnieć sobie czego się nauczyliśmy w ciągu roku. Wiedzę tę uzupełniamy, dodając aspekt kliniczny. Złota Łopatka przypada tuż przed sesją egzaminacyjną, więc jest to dość szalony okres – mówi Ewa Gostkowska, studentka VI roku medycyny.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Anatomicznej „Złota Łopatka" – „Golden Scapula", „Scapula Aurea" – jest konkursem organizowanym dla studentów pierwszego roku kierunku lekarskiego. Biorą w nim udział studenci, którzy w swoich macierzystych uczelniach osiągnęli najwyższy poziom wiedzy w zakresie anatomii.

Rywalizacja składała się z trzech części: teoretycznej i dwóch praktycznych. W części teoretycznej studenci mieli do rozwiązania 100-pytaniowy test z zakresu anatomii prawidłowej, anatomii klinicznej i neuroanatomii. Następnie uczestnicy identyfikowali szczegóły anatomiczne na preparatach sekcyjnych. W ostatniej części konkursu tzw. „dyskotece anatomicznej" – należało rozpoznać 40 struktur na obrazach radiologicznych.

oprac.kraw

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom Dee #2008515 | 88.156.*.* 10 cze 2016 13:06

  Czy ten sukces poprawi pozycję UW-M w rankingach wyższych uczelni ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rynio #2008378 | 213.184.*.* 10 cze 2016 09:21

  Medycyna sukcesem studentów z Olsztyna

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do "zakuli, a potem" #2008262 | 88.156.*.* 9 cze 2016 22:51

  Jakby zajęli ostatnie miejsce to powiedziałbyś: wiadomo, to UWM. Jakby zajęli miejsce w środku, powiedziałbyś: czysty przypadek. Ale zajęli pierwsze i drugie miejsce, co jest wielkim sukcesem, to mówisz: zakuli. Oj ty zakompleksiony biedaku. Nigdy w życiu nie osiągniesz takiego sukcesu, czy to cię tak boli? Gratulacje oczywiście dla wspaniałych studentów z Olsztyna!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zakuli, a potem #2008230 | 178.235.*.* 9 cze 2016 22:04

   wypluli to bezmyślnie z pamięci, faktycznie sukces i na pewno każdy słyszał o tym bezsensownym konkursie kujonów.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. b #2008147 | 77.113.*.* 9 cze 2016 20:16

    Wielkie gratulacje !!! Oby te teoretyczne konkursy dobrze przełożyły się na późniejszą praktykę lekarską !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Jarek #2008096 | 46.112.*.* 9 cze 2016 18:48

    WIELKIE GRATULACJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz