Polski Erasmus, czyli MOST. Kto może skorzystać, kiedy rekrutacja?

2015-11-01 09:00:00 (ost. akt: 2015-10-31 22:00:44)
Polski Erasmus, czyli MOST. Kto może skorzystać, kiedy rekrutacja?

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Program wymiany studentów pod nazwą MOST zdobywa coraz większą popularność. Umożliwia studiowanie przez semestr lub cały rok akademicki na jednej z ponad dwudziestu polskich uczelni, w tym na UWM w Olsztynie. W sobotę ruszyła kolejna rekrutacja.

O programie Erasmus, który umożliwia kształcenie na uczelniach w krajach europejskich, słyszał chyba każdy student. Jednak nie każdy słyszał o krajowym Programie Mobilności Studentów MOST. Ta forma kształcenia istnieje już od 1999 roku i zdobywa coraz większą popularność. MOST zrzesza ponad 20 polskich uczelni partnerskich i umożliwia studiowanie na setkach kierunków. Od 15 lat w programie uczestniczy także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

W swoich ogólnych założeniach program MOST nawiązuje do Erasmusa z tą jednak różnicą, że umożliwia studiowanie na uczelniach w Polsce. Sama nazwa MOST jest również odpowiednia. Otóż współpraca międzyuczelniana buduje pewnego rodzaju most, którego przekroczenie zależy wyłącznie od studenta.
Co trzeba zrobić, żeby z niego skorzystać? Procedura nie jest skomplikowana. Na macierzystej uczelni trzeba wybrać się do koordynatora programu. Następnie należy wypełnić wniosek, a także zaznaczyć, na jaki uniwersytet i kierunek studiów chce się jechać i do jakiego miasta. Student wskazuje także, czy chce mieszkać w akademiku. Potrzebna jest ponadto opinia dziekana macierzystego wydziału. Oficjalnie nie decyduje średnia ocen. Jeżeli jednak za dużo osób z danego kierunku chce wyjechać, wtedy oceny mogą mieć znaczenie.

Warto także wspomnieć, że w programie uczestniczą zarówno studenci, jak również doktoranci. Studiować można przez cały dany rok akademicki albo przez jeden semestr. Przy czym wyjechać można dwukrotnie na semestr letni i zimowy na dwie różne uczelnie. Ponadto student nie musi koniecznie wybrać takiego samego kierunku studiów, jak na uniwersytecie macierzystym, ponieważ jest możliwy wybór kierunku pokrewnego.

Od roku 2001 do chwili obecnej z programu MOST skorzystało 309 studentów i 14 doktorantów z UWM. — Większość z nich to studenci z kierunku prawa, dalej jest dziennikarstwo, filologie, filozofia, historia, biologia, pedagogika, ekonomia, zarządzanie i ochrona środowiska — tłumaczy Lucyna Sokołowska z Biura ds. Studenckich UWM, a także koordynatorka programu MOST na olsztyńskim uniwersytecie.

Najczęściej nasi studenci wybierali uniwersytety: Warszawski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Gdański, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski, a także Uniwersytet w Białymstoku. Wśród doktorantów najczęstszym kierunkiem jest Uniwersytet Warszawski, a także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Jagielloński.

Przez 15 lat w ramach wymiany MOST studiowanie na UWM wybrało 18 studentów, m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Warszawskiego, Szczecińskiego, Śląskiego oraz z Uniwersytetu w Białymstoku na kierunkach takich jak: prawo, filozofia i pedagogika. Do Olsztyna do tej pory przyjechało także dwoje doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego, a w tym roku akademickim na studiach doktoranckich jest jedna osoba z Uniwersytetu w Bydgoszczy.

Kolejna rekrutacja do programu MOST rozpoczęła się 31 października i potrwa do 30 listopada. Zakwalifikowani studenci i doktoranci pojadą do wybranych uczelni na semestr letni w przyszłym roku.

Mateusz Przyborowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gbh #1847617 | 2.111.*.* 1 lis 2015 10:54

    Taz kiedys nalezalem do organizacji MOST ale to bylo dawno temu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz