Początek roku akademickiego i pierwsze inauguracje na UWM

2015-09-30 18:13:01 (ost. akt: 2015-10-01 09:54:23)
Początek roku akademickiego i pierwsze inauguracje na UWM

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Wydział Biologii, Wydział Nauk Technicznych oraz Wydział Nauk Medycznych - te trzy jednostki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zainaugurowały dzisiaj (30.09) rok akademicki 2015/2016.

Wydział Biologii

Inaugurację poprowadzili prof. Tadeusz Kamiński, dziekan wydziału oraz prof. Anita Franczak, prodziekan ds. studenckich.
— Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko powitane nowych studentów w szeregach wydziału, ale także okazja do bilansu sukcesów i porażek minionych lat — stwierdził prof. Tadeusz Kamiński. — Wydział Biologii i Biotechnologii działa niezmiennie w dwóch podstawowych obszarach: jest to działalność dydaktyczna oraz działalność mająca na celu rozwój naszych pracowników, którzy decydują o wartości i znaczeniu przekazywanych treści. Na naszym wydziale pracują 124 osoby, w tym 77 z nich to nauczyciele akademiccy. Każdy z nich wciąż pogłębia swoją wiedzę — podkreślił.
Obecnie na Wydziale Biologii i Biotechnologii studiuje 599 żaków.
— Będziemy efektywnie rozwijać swoją ofertę, rozszerzając ją i otwierając się na studentów spoza granic Polski — zapowiedział prof. Tadeusz Kamiński.


Wydział Nauk Technicznych

Inauguracja roku akademickiego WNT odbyła się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prof. Adam Lipiński, dziekan wydziału oraz prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich oficjalnie powitali entuzjastów nauk technicznych oraz życzyli im powodzenia w trakcie nauki. W tym roku na WNT aż 1505 studentów rozpocznie naukę na sześciu różnych kierunkach.

Prof. Adam Lipiński, również odniósł się do bilansu badawczego swojego wydziału. — Systematycznie wzrasta dorobek pracowników Wydziału Nauk Technicznych, czyli m. in. liczba ich publikacji i monografii. W ciągu ostatnich czterech lat nasi pracownicy napisali 100 pozycji naukowych oraz uzyskali 27 patentów — podkreślał.
Zwrócił też uwagę na problem demograficzny na UWM. — Niestety, oprócz radości z rozwoju naszego wydziału i uniwersytetu musimy też zauważyć, że z roku na rok systematycznie maleje liczba osób podejmujących studia wyższe — zauważył prof. Adam Lipiński. — Będziemy starać się wciąż intensywnie rozwijać, intensyfikować badania naukowe oraz organizować międzynarodowe konferencje — zapowiedział.
Inaugurację uświetnił występ chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Wydział Nauk Medycznych

Nowy rok akademicki rozpoczęli również studenci Wydziału Nauk Medycznych. Uroczystość poprowadził dziekan wydziału - prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz. Studenci tego stosunkowo młodego, bo powstałego w 2007 roku wydziału, mają wiele osiągnięć. Między innymi zajęli ostatnio pierwsze miejsce wśród absolwentów z całego kraju, zdających Lekarski Egzamin Końcowy.
— Długo można byłoby o tym opowiadać, ale fakty mówią za nas. Przygotowujemy studentów najlepiej w Polsce — ogłosił dziekan. — To niezależny egzamin, w którym nawet najsłabsi nasi absolwenci wypadli lepiej niż większość absolwentów z innych uczelni.
Wśród zaproszonych na inaugurację gości, znaleźli się przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni i zarząd Okręgowej Rady Lekarskiej. Odczytano również listy z gratulacjami dla studentów i wykładowców od ministra zdrowia prof. Mariana Zembali oraz dr Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.


ez, KG / oprac. ad

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom Dee #1826884 | 88.156.*.* 1 paź 2015 22:40

  Czy ktoś może mi powiedzieć, na której inauguracji był obecny Pan Rektor, jednocześnie Pan Senator i kandydat na Senatora kolejnej kadencji tej izby Parlamentu ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wss543 #1826567 | 185.103.*.* 1 paź 2015 17:12

  gaudeamus bezrobotus :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. WNoŻ #1826429 | 95.48.*.* 1 paź 2015 13:05

  Wydział Nauki o Żywności tez się dziś inauguruje - ale redaktorkowi za dlugo było czekać

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. A #1826176 | 213.73.*.* 1 paź 2015 06:32

  Znów się zacznie porozbijane butelki na chodnikach zniszczone przystanki ( w Olsztynie są szklane na wsi z betonu. Przypadek?) darcie mordy po pijaku w nocy, zajęte parkingi wiekowymi golfami, passatami, no i wydawanie ciężko zarobionych przez rodziców pieniędzy na wódę, faje i browar.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Po Politechnice WWA #1826123 | 88.156.*.* 30 wrz 2015 22:38

  uwm fabryka bezrobotnych, którzy nie maja ambicji aby studiować na prawdziwej uczelni. Później tylko płacz oraz lament w pośredniaku, że pracy nie ma lub jest za 1200 zł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Nowa #1826011 | 88.199.*.* 30 wrz 2015 20:24

   !!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz