Nowoczesne metody nauki języków wg. Preply

2015-08-19 12:15:44 (ost. akt: 2015-08-19 14:36:07) Artykuł sponsorowany
Nowoczesne metody nauki języków wg. Preply

Autor zdjęcia: mat. prasowy

Podobnie jak w wielu dziedzinach życia również w nauce języków istotną rolę odgrywa postęp. W tym wypadku do rozwoju nauki języków przyczynił się postęp technologiczny, w komunikacji za pośrednictwem internetu. Różnorodność aplikacji i programów do nauki języka to nie jedyna pomoc w nauce. Proces dydaktyczny wspierają również komunikatory pozwalające na rozmowy, wypowiedzi w czasie rzeczywistym między osobami z różnych stron świata.

Bezwzględnie pośród nowoczesnych sposobów nauki języków należy wymienić naukę zdalną. Początkowo były to zaledwie samouczki do nauki w domu. Podręczniki doposażone płytą CD z opcją rozwiązywania zadań testowych, czy ćwiczeń do odsłuchania materiałów nagranych przez lektorów z czasem zastąpiono kursami językowymi online. Do tej pory jest ich wiele w sieci tak płatnych jak i bezpłatnych obejmujących różny poziom zaawansowania. Atutem tychże kursów jest możliwość nauki będąc offline. Niektóre kursy i materiały szkoleniowe można pobrać ze stron www i wykorzystać w dowolnym momencie. Kolejnym etapem rozwoju w pomocy dydaktycznych były kursy online w czasie rzeczywistym. Poprzez podłączenie do internetu użytkownik loguje się do oprogramowania multimedialnego realizując kolejne etapy kursu. W zależności od rodzaju kursy jest to kurs z komputerem lub faktycznym, żywym nauczycielem. Coraz częściej kursy te realizowane są w grupach, wówczas o określonej godzinie użytkownik dołącza do grupy słuchając wykładu, realizując ćwiczenia a nawet konwersując z pozostałymi uczestnikami kursu z wykorzystaniem telekonferencji. Kursy te wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Różnica się od stacjonarnych głównie duża ilością multimediów ale także tym, że nie trzeba wychodzić z domu by zaliczyć lekcję.

O wyjazdach językowych pisaliśmy w artykule Naucz się języków z AIESEC.

Zasadniczą różnicą pomiędzy kursami z komputerem a kursami w platformie e-learningowej z udziałem grupy użytkowników jest to, iż lekcje z komputerem odbyć można w każdym czasie, powtarzać wielokrotnie, zaś zajęcia w platformach online odbywają się w danym terminie jednorazowo. Konkurencją do nauki na kursach online stała się moda na zanurzenie w języku, a raczej samodzielną naukę poprzez otaczanie się zewsząd bodźcami językowymi. W odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników sieci powstają coraz to nowsze, bardziej funkcjonalne i sprawniejsze aplikacje, oprogramowania uskuteczniające naukę języków bez wysiłku, przy okazji. Ogólny pośpiech, brak czasu, stres powoduje że niewiele osób decyduje się na tradycyjny w pełni konwencjonalny kurs językowy w szkole językowej. Znacznie częściej wybierane są wakacyjne kursy zagraniczne obiecujące opanowanie języka w kilka tygodni pobytu zagranicą.

Jak podaje platforma Preply (oferująca m.in. korepetycje z niemieckiego, angielskiego i włoskiego) - Jednym z przejawów postępu w nauce języków jest nauka przez Skype. Sama metoda nauki nie jest odkrywcza, znana od wielu lat, jednak forma tej nauki jest iście innowacyjna. Skype jest darmowym programem, komunikatorem internetowym który jest wykorzystywany przy korepetycjach zdalnych z uwagi na gwarancję doskonałej jakości połączenia, jak i szereg funkcjonalności. Jeśli nie wiesz skąd wziąć nauczyciela, lektora udzielającego korepetycji online koniecznie zapoznaj się z platformą preply.pl. To jeden z serwis polskojęzycznych, które zawierają bazę kontaktową nauczycieli językowych wielu języków, na wszystkich poziomach. Zasięg globalny serwisu sprawia, ze korzystają z niego użytkownicy z całego świata, podobnie jak i swoje oferty nauczania zamieszczają rozmaici lektorzy z całego świata. Z łatwością znajdziesz tutaj native speakera, z którym możesz odbyć konwersacje. Atutem zajęć przez Skype są także ceny. O wiele bardziej przystępne stawki za godzinę poniekąd wymuszone są dużą konkurencją globalną.

Nowością na rynku są również liczne metody nauki przez sen czy biofeedback. Mimo rozmaitości efektywność tychże metod nie jest spektakularna i znacznie niższa niżeli w przypadku tradycyjnych form nauki. W zależności od osobistych preferencji warto spróbować mnemotechnik które stały się bardziej dostępne dzięki aplikacjom na tablet, telefon. Zarówno w duchu metody Callana jak i nauki przez zabawę dedykowanej najmłodszym Helen Doron można znaleźć wiele kompleksowych materiałów w sieci. Jedną z aplikacji mobilnych opartej na nabywaniu umiejętności poprzez liczne powtórki jest Rosetta Stone, godna polecenia na każdym poziomie zaawansowania. Co ważne każda z metod nauki wymaga wsparcia i dywersyfikacji. Bazowanie wyłącznie na jednej metodzie prowadzi do dysharmonijnego rozwoju języka, szczególnie skutki te widoczne są na metodach kładących nacisk wyłącznie na mówienie, pytania i odpowiedzi, kiedy osoby opanowujące doskonale słownictwo słabo radzą sobie z pisaniem. Tym samym furorę robi efekt immersion czyli zanurzenia, jaki osiągnąć można poprzez zapewnienie sobie jak największej ilości okazji do nauki podczas czynności życia codziennego.

Dość amatorskim sposobem na poznanie języka ale skutecznym dla wielu osób szukających nauki poprzez poznawanie, zdobywanie wiedzy w związku z relaksem i przyjemnością są blogi językowe. Osób, które piszą blogi służące doskonaleniu języka jest bardzo wiele, tym samym wśród publikacji internetowych można wybierać. Wiele blogów prócz nauki słówek z języka potocznego, slangu, powiedzeń pokazuje również kulturę języka, jego tradycje, korzenie. To cenne źródło wiedzy o języku dzięki któremu nie rzadko nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Co ważne w sieci można znaleźć szereg blogów polskojęzycznych jak i obcojęzycznych. To od nas zależy, który blog wybierzemy. Czytanie wpisów to nie wszystko, bowiem blog skupia wokół treści pewną społeczność czytelników dyskutujących ze sobą i autorem poprzez komentarze. Aktywność w blogu również może mieć walory edukacyjne. Jeśli jednak preferujemy obraz zamiast tekstu nauki czerpać można z dostępności mediów obcojęzycznych. Słuchanie radia z drugiej półkuli świata nie jest już niczym szczególnym, obejrzenie filmu w oryginalne także. Zaglądanie do obcojęzycznych portali czy czytanie e-booków nic nie kosztuje, a jest frajdą pozostawiającą po sobie ślad w postaci zapamiętanych przy tej okazji wielu słówek. Ze słownikiem online znacznie łatwiej będzie poznać znaczenie słów, na które napotkaliśmy w trakcie czytania fascynującego artykułu, czy też informacji prasowych dotyczących bieżących wydarzeń społeczno-kulturalnych czy ekonomicznych. Liderem wśród portalu udostępniających pliki video jest Youtube. To właśnie pod tym adresem warto poszukać podcastów do nauki języka jak i kanałów prowadzonych przez lektorów, które służą nauce języka online. Mimo iż powszechnie mówi się o nauce samodzielnej z pomocą internetu to przyglądając się formom nauki i materiałom z jakich użytkownicy korzystają nie jest to prawdą, bowiem nie rzadko korzystają z wykładów i pomocy lektorów. Nie od dziś wiadomo że szybciej uczymy się czegoś, co lubimy i nas interesuje. Stąd też nowoczesną metoda nauki jest nauka poprzez doświadczenie, ale w szczególności nauka poprzez rozwijanie swoich pasji, zainteresowań.

Podsumowując warto mieć na uwadze liczne nowe sposoby uczenia się, niemniej jednak nie można też zapominać o tych klasycznych, sprawdzonych, których często zmienia się jedynie forma graficzna, medialna. Serwowane nam w aplikacjach mobilnych powtórki, testy oraz ćwiczenia, czy nauka poprzez fiszki nie są odkrywcze, jednak ich opakowanie owszem jest adekwatnie atrakcyjne do współczesnych czasów i stylu życia.

Poznaj oferowane korepetycje z języka niemieckiego na Preply.com gdzie oprócz nauki niemieckiego można podszkolić też 12 innych języków. Wejdź na http://preply.com/.