Konferencja rektorów, wizyta minister nauki i dobre wieści

2015-07-15 10:31:24 (ost. akt: 2015-07-15 10:35:40)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska i prof. Ryszard Górecki, rektor UWM

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska i prof. Ryszard Górecki, rektor UWM

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W Starej Kotłowni odbyła się konferencja rektorów polskich uczelni wyższych (od 2 do 4 lipca). W obradach uczestniczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Zwieńczeniem dyskusji było święto uniwersytetu i nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Woźnickiemu oraz promocja 54 doktorów habilitowanych uczelni.

Przez trzy dni na UWM rektorzy polskich szkół wyższych w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencji Rektorów Uczelni Publicznych debatowali nad stanem szkolnictwa wyższego w Polsce. Wyciągnięto kilka wspólnych wniosków. — Dyskutowaliśmy m.in. o sprawie zwiększenia finansowania uczelni wyższych i konieczności zadbania o uczelnie artystyczne, którym brakuje takiego wsparcia ze strony ministra kultury, jakie od ministerstwa zdrowia mają kierunki medyczne — mówił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, gospodarz konferencji.

Najważniejszą z poruszonych kwestii było komercyjne wykorzystanie uniwersyteckiej infrastruktury zbudowanej za pieniądze Unii Europejskiej, co dotychczas było niemożliwe w świetle przepisów Komisji Europejskiej przez 5 lub 10 lat w zależności od wysokości dotacji. — Biznes miał o to do nas żal — mówił prof. Górecki.

Sytuacja ma się zmienić, o czym poinformowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. — Ta uczelnia korzysta z wszystkich atutów współpracy z władzami regionalnymi: jest uczelnią lokalną, ale o zasięgu ogólnopolskim, a nawet europejskim — minister komplementowała UWM. — W ostatnich kilku latach wybudowano tu laboratoria, budynki infrastrukturę naukową za kwotę 540 mln zł, z czego 300 pochodzi z pieniędzy europejskich. Tę infrastrukturę będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych, co jest bardzo ważne, bo dotychczas była obawa, że te laboratoria nie będą w pełni wykorzystane. Teraz uczelnie z całej Polski będą mogły myśleć o większym zacieśnieniu współpracy z środowiskami biznesowymi, będą mogły stać się lokalnymi centrami rozwoju lokalnego i kulturalnego.

Inną ze zmian, o jakiej poinformowała minister nauki, jest kwestia czesnego od studentów zagranicznych, które będzie od teraz ustalane przez rektorów. Rektor Górecki nie krył zadowolenia. — Dzięki takim decyzjom na pewno uruchomimy kształcenie anglojęzyczne na weterynarii, a przecież jako jedyny kierunek weterynaryjny w Polsce mamy europejską akredytację — mówił. — Europa o tym wie, a dzięki tym zmianom będzie mogła do nas przyjechać, co tej pory było to niemożliwe, bo nie mogliśmy pobierać opłat. Poza tym, co ważne, zewnętrzne firmy, na przykład mleczarskie, będą mogły wykorzystywać nasze centrum badawcze, zbudowane za pieniądze unijne, do badań. Kolejną dobrą informacją jest to, że decyzją ministerstwa finansów nasi studenci i pracownicy wyjeżdżający za granicę nie będą musieli płacić podatków od stypendiów, jeśli tylko nie przekroczą czasu przeznaczonego na pobyt i finansowanie.

Obrady zwieńczyła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UWM prof. dr. hab. inż. Jerzemu Woźnickiemu, szefowi Rady Nauki Szkolnictwa Wyższego, który otrzymał tytuł w obecności 35 rektorów. Promocję otrzymało również 54 doktorów habilitowanych UWM, którzy dołączyli do grona ponad 500 doktorów habilitowanych na olsztyńskiej uczelni.

Łukasz Wieliczko

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB