PKA wyróżniła Wydział Biologii i Biotechnologii UWM

2015-03-25 14:40:17 (ost. akt: 2015-03-25 14:43:28)
PKA wyróżniła Wydział Biologii i Biotechnologii UWM

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM otrzymał od Polskiej Komisji Akredytacyjnej wyróżniającą ocenę instytucjonalną. Od lutego może doktoryzować na kierunku biotechnologia.

Wydział Biologii i Biotechnologii otrzymał w lutym uprawnienia do doktoryzowania na kierunku biotechnologia. Teraz jako jedyny w Polsce może poszczycić się wyróżniającą oceną instytucjonalną w dziedzinie nauk biologicznych. Ocena instytucjonalna dotyczy podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni (wydziałów, instytutów) oraz jakości kształcenia na studiach doktoranckich i studiach podyplomowych, jeżeli są w ocenianej jednostce prowadzone. Decyzja o przyznaniu wydziałowi najwyższej noty zapadła na posiedzeniu PKA 12 marca.

- Aby otrzymać taką ocenę trzeba spełnić co najmniej dwa warunki. W naszym przypadku było to wpisanie się w strategię rozwoju uczelni oraz przestrzeganie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia.

Współautorem koncepcji rozwoju wydziału, którą WBiB od kilku lat konsekwentnie realizuje był prof. Ryszard Górecki, jeden z jego wcześniejszych dziekanów. Jednym z celów strategicznych było uzyskanie przez WBiB statusu wydziału badawczego i przejście do kategorii A.

- PKA wyróżniła nas również za badania naukowe. Jesteśmy jedynym wydziałem w kraju, który otrzymał taką ocenę w dziedzinie nauk biologicznych – nie kryje dumy prof. Tadeusz Kamiński, dziekan.

- Ciężko pracowaliśmy na tę ocenę. Mamy wiele publikacji z tzw. listy filadelfijskiej. Jesteśmy pod tym względem w czołówce uczelni. Dbamy o jakość kształcenia, zasięgamy opinii studentów, doktorantów i tzw. interesariuszy zewnętrznych. Mamy dobry kontakt ze szkołami, prowadzimy zajęcia dla szczególnie uzdolnionych uczniów, kontynuujemy akcję „Wypożycz naukowca”. Plany na przyszłość? Dobre kształcenie, rozwinięcie badań z dziedziny biotechnologii i jak największe wykorzystanie grantów ze środków unijnych. Być może także uruchomimy anglojęzyczne studia doktoranckie – dodaje prof. Tadeusz Kamiński.

Wyróżniająca ocena instytucjonalna może przysporzyć wydziałowi także wymiernych korzyści finansowych.

- Jednostka naukowa wyróżniona taką oceną ma prawo ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie przez 3 lata. Suma przyznana w pierwszym roku może wynieść do 1 miliona zł – informuje dziekan.

PKA tak m.in. uzasadnia decyzję o przyznaniu WBiB oceny wyróżniającej instytucjonalnej: „Wydział (…) realizuje strategię rozwoju spójną ze strategią rozwoju Uczelni, spełnia wymagania dotyczące funkcjonowania wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia, w tym jego konstrukcji i oddziaływania na doskonalenie jakości kształceni, oraz jakości kształcenia na prowadzonych studiach doktoranckich i podyplomowych. W stopniu wyróżniającym spełnione zostały kryteria jakościowe dotyczące strategii rozwoju, wewnętrznego systemu zapewnienia jakości oraz prowadzenia badań naukowych, zaś w stopniu w pełni - wymagania dotyczące celów t efektów kształcenia na studiach doktoranckich i podyplomowych”.

Instytucjonalna ocena wyróżniająca jest przyznawana na 8 lat. Następna weryfikacja czeka wydział w roku akademickim 2022/23. Instytucjonalną ocenę pozytywną PKA przyznała także Wydziałowi Kształtowania Środowiska i Rolnictwa (w 2013 r.) oraz Wydziałowi Nauki o Żywności (także w 2013 r.).

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. No i podium zajete #1700783 | 46.230.*.* 29 mar 2015 01:54

  Wygraly psiaki o nastepujacych nickach: 1.Politechnika WWA, 2.Biotrch, 3.GUMed. Gratuluje! Ktos chetny na miejsce czwarte i kolejne? Zapraszam do szczekania :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Politechnika WWA #1698545 | 88.156.*.* 26 mar 2015 00:53

   Niech ktoś mi napiszę , bo nie widzę na którym miejscu w rankingu jest uwm? To akurat jest ranking z 2013, ale w 2014 praktycznie się nie zmienił: http://szkoly.wprost.pl/

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Brawo! #1698280 | 46.230.*.* 25 mar 2015 19:28

    No i gdzie te kundelki szczekajace o niskim poziomie UWM? Jest jakas uczelnia w kraju, ktora moze sie rownac z tym wydzialem? No, pieski, czemu nie ujadacie?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)