Dwa wydziały w jednym gmachu

2015-02-19 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-18 15:01:57)
Wizualizacja nowej siedziby dla dwóch wydziałów - wariant 1

Wizualizacja nowej siedziby dla dwóch wydziałów - wariant 1

Autor zdjęcia: archiwum UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wybuduje wspólną siedzibę dla dwóch wydziałów: Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji. Nowy gmach ma powstać nie — jak zakładano kilka lat temu — naprzeciwko biblioteki uniwersyteckiej, ale w miejscu tzw. inkubatora, gdzie odbywają się zajęcia m.in. dla studentów prawa.

Pomysł nowej siedziby powstał kilka lat temu. Pierwotnie obiekt miał powstać naprzeciwko biblioteki uniwersyteckiej. Swoją siedzibę, oprócz WNS i WPiA, miał mieć w nim także Wydział Nauk Ekonomicznych. Nowe władze uczelni postawiły jednak na inne rozwiązanie.

Jedną z koncepcji jest wybudowanie nowego gmachu w miejscu obecnego budynku Wydziału Prawa i Administracji. Uczelnia ogłosiła konkurs na projekt, a najlepszy okazał się przygotowany przez pracownię Jacka Dobielskiego z Mrągowa. Projekt wpisuje się w zabytkową architekturę studenckiego kampusu, ponieważ elewacja gmachu będzie przypominać czerwoną cegłę, z której powstało wiele innych budynków w Kortowie.
Nowa siedziba wydziałów będzie się składała z trzech części i będzie budowana etapami, żeby uniknąć konieczności szukania zastępczego miejsca dla studentów wydziału Prawa i Administracji.

To nie wszystko. Koncepcja zakłada także, że każda z brył obiektu zostanie zróżnicowana pod względem liczby kondygnacji tak, aby nie zasłonić widoku Kortowa od al. Warszawskiej. Między bryłami nowego budynku znajdzie się również miejsce na patio, czyli wewnętrzny dziedziniec, pod gmachem planowany jest także nieduży parking podziemny. Do nowego budynku, z ul. Obrońców Tobruku, ma zostać przeniesione także Studium Języków Obcych (stary budynek SJO ma zostać sprzedany).

Obecnie UWM przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej razem z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej siedziby. Szacunkowy koszt inwestycji to 36 mln zł. Uczelnia będzie się także starała o dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mateusz Przyborowski

Wizualizacja nowej siedziby dwóch wydziałów - wariant 2
Fot. archiwum UWM
Wizualizacja nowej siedziby dwóch wydziałów - wariant 2

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB