Naukowcy z całego świata na UWM

2014-06-16 13:37:18 (ost. akt: 2014-06-16 13:39:18)
Naukowcy z całego świata na UWM

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Ponad 120 osób wzięło udział w międzynarodowej konferencji poświęconej tożsamości, edukacji i wartościom obywatelskim, która odbyła się na UWM.

— Na UWM przyjechali naukowcy z całego świata — mówi prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, psycholożka z UWM. — Mieliśmy gości m.in. z Portugalii, Grecji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Chorwacji, Tajwanu, Australii i Hong Kongu. Są to członkowie Children's Identity and Citizenship European Association, stowarzyszenia, które wybrało Olsztyn na organizację swego dorocznego 16 już zjazdu.


Jak powiedział prof. Peter Cunningham z London Metropolitan University celem stowarzyszenia jest promocja dobrych praktyk obywatelskich wśród młodych ludzi poprzez prowadzenie warsztatów, zachęcanie ich do udziału w wyborach i w życiu lokalnych społeczności. 
Naukowców niepokoi wzrost znaczenia partii i ruchów skrajnie prawicowych w ich krajach. — Powodem tej sytuacji jest zła kondycja gospodarki — tłumaczyła prof. Julia Spinthourakis z Uniwersytetu w Patras w Grecji. — Państwo wycofało się z pomocy socjalnej swym obywatelom i to puste miejsce zajęły ruchy prawicowe. 


Zdaniem Nanny Hartsmar z uniwersytetu w Malmoe, również w Szwecji pojawił się problem biedy, bezrobocie i poczucie zagrożenia ze strony rosnącej liczby imigrantów. — Kiedyś skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci mogła liczyć na 3-procentowe poparcie i politycy ją lekceważyli — mówiła. — Teraz sytuacja się zmieniła. Młodzi ludzie nie interesują się jednak polityką. Angażują się chętniej w działalność na rzecz ochrony środowiska czy zwierząt.


W Chinach sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. — Model społeczeństwa ukształtował tam konfucjanizm i komunizm — wyjaśniał prof. Kerry Kennedy Instytutu Edukacji w Hong Kongu. — Młodzież nie wierzy w system polityczny, jaki obowiązuje w Chinach, ale zapisuje się do partii komunistycznej, bo widzi w tym drogę do kariery. 


Uczestnicy zjazdu spotkali się z uczniami Gimnazjum Akademickiego i II LO. — Byli pod wrażeniem naszej młodzieży, pytań, jakie zadawała i znajomości angielskiego — podkreśliła prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz. 
Konferencja zakończyła się w sobotę.

Tagi: UWM naukowcy

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB