XXI wiek w literaturze

2014-04-02 14:08:22 (ost. akt: 2014-04-02 14:15:53)
XXI wiek w literaturze

Już w piątek zacznie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "XXI wiek w literaturze". Naukowcy obradować będą w najpiękniejszym kampusie uniwersyteckim w Polsce, czyli na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W kręgu zainteresowań organizatorów znajdzie się problematyka dotycząca przemian kulturowych, duchowych i cywilizacyjnych następujących wraz z nowym stuleciem i ich wpływu na kształtowanie się postaw życiowych lub trwanie przy starych, sprawdzonych światopoglądach.

Mariusz Sieniewicz o konferencji powiedział: — Będąc w zgodzie z rytmem i ciśnieniem zmian, jakim podlega nasza neurotyczna i lekko rozhisteryzowana rzeczywistość, należałoby powiedzieć, że dzisiejsza literatura jest zwierciadłem nie tyle przechadzającym się, co gnającym po gościńcu. A gnając, zbliża się do bezprecedensowego momentu przesilenia: albo na nowo zdefiniuje swoją tożsamość i funkcjonowanie w społecznym obiegu, albo stanie się muzealnym eksponatem, który cieszy oko wymierających polonistów. I chociażby z tego względu warto przyjrzeć się jej przygodom w pierwszej dekadzie XXI wieku. One — jakkolwiek zabrzmi to kasandrycznie — mogą być epilogiem, wieńczącym epokę Gutenberga.

Obrady plenarne w piątek zaczną w sali posiedzeń Rady Wydziału w budynku Centrum Humanistycznego UWM, ul. Obitza 1. O godz. 9 uroczyste powitanie uczestników konferencji przez dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UWM, dra hab. Sławomira Buryłę, prof. UWM oraz przez przewodniczącego komitetu organizacyjnego prof. dra hab. Zbigniewa Chojnowskiego.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB