Studia MBA początkiem kariery w biznesie

2013-10-02 12:48:54 (ost. akt: 2013-10-02 12:56:34)
Studia MBA początkiem kariery w biznesie

Autor zdjęcia: sxc.hu

Nieustanny rozwój sektora publicznego i biznesu pociąga za sobą zapotrzebowanie na świetnie wykwalifikowaną kadrę kierowniczą. Jeśli naszym marzeniem jest fotel prezesa, warto zainwestować w MBA - program edukacji menedżerskiej.

Magisterskie studia menedżerskie (MBA) są n a j w y ż s z y m stopniem wtajemniczenia biznesowego. Absolwenci legitymujący się tym tytułem, zwłaszcza po renomowanych uczelniach, mogą liczyć na najbardziej eksponowane stanowiska w biznesie. MBA nie są tanie, jednak na ogół szybko się zwracają. Zarządzanie w praktyce W Polsce co roku rusza kilkadziesiąt programów MBA. Różnią się nie tylko ceną, czasem trwania, ale też językiem, specjalizacją czy trybem nauki. Większość programów zawiera stałe elementy, choć mogące inaczej się nazywać. MBA przekazują gruntowną wiedzę ze wszystkich aspektów zarządzania. Studenci uczą się marketingu, zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi, podstaw makro- i mikroekonomii, finansów i rachunkowości.

Program studiów obejmuje też prawo i korzystanie z systemów informacji. W zależności od tego, jaki program wybierzemy, możemy spodziewać się większego nacisku na określone aspekty. Zaletą studiów MBA jest też fakt, że nie przekazują jedynie suchej wiedzy — duży nacisk kładziony jest na umiejętności praktyczne. Sprawdźmy cenę, czas, ofertę Decyzja o podjęciu studiów na konkretnej uczelni nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli za studia nie zapłaci pracodawca, a będziemy musieli opłacić je z własnej kieszeni.

Ceny pełnych studiów MBA są mocno zróżnicowane: od kilkunastu tysięcy w mniej znanych placówkach do 70 tysięcy na SGH w Warszawie. Do tego dochodzi opłata rekrutacyjna oraz płatność za materiały dydaktyczne. Zanim zaczniemy rozpatrywać konkretne oferty, warto rozważyć, ile maksymalnie chcemy wydać na naszą edukację. Wybierając kurs MBA, warto zwrócić uwagę na czas jego trwania. Studia zwykle trwają 3 lub cztery semestry, jednak dobrze jest sprawdzić także liczbę godzin zajęć. Kursy są bowiem prowadzone z różną intensywnością, dlatego może się zdarzyć, że półroczny kurs będzie opłacał się bardziej od trwającego dwa lata.

I rzecz najważniejsza — sprawdźmy, czego konkretnie się nauczymy. Nazwy przedmiotów nie zawsze odzwierciedlają wiedzę i umiejętności, jakie będziemy posiadać po ukończeniu studiów. Jedne szkoły nazywają bloki tematyczne po angielsku, bez większego wyjaśniania zagadnień poruszanych na zajęciach. Inne podają polskie nazwy z dokładnym opisem problematyki. W obu przypadkach warto się dowiedzieć, czy wykładana wiedza przyda się w praktyce oraz jaka będzie forma prowadzenia zajęć.

abc

Można wybierać spośród kilku typów programów MBA:

Full time MBA — spotykany najczęściej, nauka trwa dwa lata. Skierowany jest do osób z pewnym doświadczeniem zawodowym, zajęcia odbywają się w tygodniu w trybie dziennym
Accelerated MBA — jest kombinacją programów full time MBA. Trwa około półtora roku i jest kursem bardziej zaawansowanym
Part time MBA — kurs realizowany w trybie wieczorowym, trwający minimum 3 lata Executive MBA — dwuletnie podyplomowe studia, realizowane w trybie weekendowym. Wymagają ciężkiej i systematycznej pracy, gdyż mają bardzo napięty harmonogram zajęć


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jeżeli nie oxford #1213135 | 83.25.*.* 7 paź 2013 13:28

    A jeżeli naszym marzeniem jest zjednoczenie Prus Wschodnich, to co?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz