Sukces zawodowy? Wiedza i rzetelna praca. Badania!

2013-07-12 10:00:00 (ost. akt: 2013-07-10 17:56:58)
Sukces zawodowy? Wiedza i rzetelna praca. Badania!

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Największy wpływ na sukces zawodowy mają wiedza i rzetelna praca, a dopiero w dalszej kolejności wykształcenie. Większość Polaków uważa jednak, że warto się uczyć, choć dyplom magistra się dewaluuje. Takie wnioski płyną z badania CBOS.

45 procent Polaków wskazało, że to umiejętności gwarantują sukces w pracy zawodowej. Co trzeci z nas uważa, że ważne są praca i wykształcenie. 28 procent respondentów jest przekonanych, że istotne są znajomości. Badani wskazywali też na przedsiębiorczość, szczęście, cwaniactwo i pochodzenie społeczne.

O tym, że warto zdobywać wykształcenie jest przekonanych 82 procent respondentów. Spada jednak procent osób, które sądzą, że zdobywanie wykształcenia ma sens. Odsetek ten jest obecnie o 11 punktów niższy niż w roku 2004 i 2007.
Zmniejszenie wiary w sens zdobywania wykształcenia przekłada się na ocenę jego wpływu na jakość życia. Mimo że większość respondentów uważa, że ludziom wykształconym łatwiej jest zrobić karierę, uniknąć biedy i zubożenia oraz bezrobocia, opinie takie wyrażane są obecnie rzadziej niż jedenaście lat temu.

Od 2002 roku przybyło natomiast osób twierdzących, że wykształcenie nie ma większego znaczenia zarówno dla sytuacji zawodowej i materialnej, jak i dla życia towarzyskiego oraz rodzinnego.

A jakiego wykształcenia Polacy pragną dla swych dzieci? Aspiracje edukacyjne zdecydowanej większości badanych zaspokoiłoby dziecko z wyższym wykształceniem. 85 procent ankietowanych pragnęłoby takiego wykształcenia dla swojej córki, a 81 procent dla syna. Od 2004 roku zmniejszyła się liczba badanych marzących o tym, aby ich dziecko uzyskało stopień naukowy przynajmniej doktora.
Co ciekawe, wyższego wykształcenia dla dziecka w podobnym stopniu pragnęliby ankietowani uważający, że dyplom wyższej uczelni jest dziś w cenie, jak i ci, w opinii których ukończenie studiów nie wpływa na polepszenie perspektyw zawodowych.
Badanie przeprowadzono między 6 a12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

IAr

Tagi: praca

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania #1295482 | 89.69.*.* 14 sty 2014 14:33

    Znalezienie dobrej pracy nie jest proste, szczególnie w Olsztynie, dlatego zapraszam na mojego bloga z poradami http://olsztynpraca.com.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. blanche #1288510 | 195.242.*.* 7 sty 2014 14:01

    Wiedza to potęga - nie tylko ze studiów. Teraz też są przecież kursy. Liczby mówią same za siebie: http://www.szkolenia.blog.gowork.pl/kurs -doszkalajacy-z-mila-checia/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz