Studenci prezentują swoje prace

2013-07-08 16:56:43 (ost. akt: 2013-07-08 16:58:06)
Studenci prezentują swoje prace

Pracownia Fotografii prof. Janusza Połoma zaprasza 11 lipca (czwartek) o godz. 19.00 do Galerii Fotografii i Videoartu w Klubokawiarni Filmowej Awangarda bis (ul. Staromiejska 13 -Targ Rybny) na wystawę prac studentów IV roku Instytutu Sztuk Pięknych UWM zatytułowaną „Obszary fotografii”.

Swoje prace prezentują: Kamil Baranowski, Magdalena Dudek, Iwona Dworakowska, Dagmar Feldmann, Magdalena Giza, Martyna Jakubowska, Paulina Janus, Joanna Kaczmarczyk, Karolina Kiewisz, Jolanta Kosyl, Izabela Koszewska, Ewa Krzynówek, Sabina Niedbała, Iwona Pasławska, Izabela Siembida, Aleksandra Strzelec, Agnieszka Wróbel.

Studenci w ramach przedmiotu „Fotografia artystyczna” mają pełną swobodę w wyborze tematyki, techniki i formy prezentacji pracy, z sugestią, by była to przede wszystkim wypowiedź autorska. Tematyczny i formalny zakres, który wybrali sobie autorzy, okazał się bardzo szeroki: od fotografii socjologicznej, paradokumentalnej, poprzez wykorzystywanie możliwości technicznych aparatu dla ciekawych wizualnych efektów, makrofotografię, akt i fotografię studyjną, prace o charakterze symbolicznym, metaforycznym, po czyste, symetryczne formy plastyczne, czy też prace w stylu niezwykle popularnego ruchu Lomo, utrzymane w konwencji „estetyki błędu”. Można więc powiedzieć, że kilkunastu autorów swoimi wyborami gatunkowymi przeprowadza nas przez wcale niemały obszar tematyczny i formalny fotografii.

Autorami prac są twórcy wizualnie ukierunkowani na „plastyczne” postrzegania świata. Pragną uwolnić się od mimetycznego charakteru fotografii, starają się nadać jej bardzo osobisty charakter, przedstawić własne, subiektywne widzenie i odczuwanie rzeczywistości. Nie wystarcza im fotografia reprodukująca, odzwierciedlająca rzeczywistość, lecz starają się własne wizje wykreować przed kamerą, kładąc duży nacisk na ich wizualną formę.

Większość prac mieści się w tematyce określanej jako fotografia autorska, lub podejmuje takie próby. Fotografia autorska jest niewątpliwie jedną z najważniejszych tendencji we współczesnej fotografii artystycznej. Wszechobecność cyfrowych kamer powoduje, że to, co jest najbardziej interesujące we współczesnej fotografii, to jej wykorzystywanie przez artystów dla wyrażenia własnego, autorskiego poglądu na otaczającą rzeczywistość i nurtujące nas problemy. Również prezentowani twórcy starają się w swoich pracach z tą problematyką zmierzyć, subiektywnie interpretować otaczający nas świat, znaleźć własny, fotograficzny język dla jego zdefiniowania.

Kurator wystawy - Janusz Połom


Tagi: wystawa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB