Prof. Christian von Bar doktorem honoris causa UWM

2013-03-20 13:18:55 (ost. akt: 2013-03-20 13:19:55)
Prof. Christian von Bar doktorem honoris causa UWM

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

22 marca 2013 r. Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostanie najwybitniejszy europejski prawnik prof. dr. dr. h.c. mult. Christian von Bar.

Christian von Bar jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych prawników Unii Europejskiej, współpracuje i przewodniczy pracom licznych komisji oraz gremiów unijnych powołanych w celu unifikacji prawa prywatnego w Europie. Od 2010 roku jest też specjalnym doradcą wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viviane Reding ds. strategicznych kwestii rozwoju Europejskiej Przestrzeni Sprawiedliwości i Praw Podstawowych.

Christian von Bar od 1981 r. związany jest z Uniwersytetem w Osnabrück, gdzie założył Instytut Międzynarodowego Prawa Prywatnego, a później Instytut Europejskich Studiów Prawniczych. Wykłady prof. von Bara odbywały się na całym świecie i na wszystkich kontynentach. Jest już doktorem h.c. takich uniwersytetów jak Leuven, Tartu, Uppsala, Helsinki, a od 2012 r. Uniwersytetu Śląskiego.

Profesor Christian von Bar pozostaje w ścisłych stosunkach naukowych z uczelniami polskimi. W grupach badawczych stworzonych lub kierowanych przez Ch. von Bara udział brało wielu młodych naukowców z rożnych krajów, w tym i z Polski. Należy tu wymienić osobę prof. Fryderyka Zolla czy prof. Jerzego Pisulińskiego z Krakowa. Dzięki prof. Ch. von Barowi na Uniwersytecie Osnabrück studiowało wielu polskich studentów.

Związek prof. Christiana von Bara z Olsztynem rozpoczął się od nawiązania bliźniaczej współpracy pomiędzy powiatami Olsztyn i Osnabrück. Z naszej strony niekwestionowany wkład w nawiązanie stosunków z prof. Chr. von Barem ma starosta olsztyński Mirosław Pampuch oraz obecny rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki. Od trzech lat Wydział Prawa i Administracji UWM, we współpracy z prof. Ch. von Barem realizuje program badawczy z zakresu prawa porównawczego.

Zasadniczo badania koncentrują się na kwestiach związanych z przekształceniami treści prawa własności w państwach dawnego układu socjalistycznego pod wpływem ideologii marksistowskiej oraz ekonomicznych konsekwencji tego zjawiska dzisiaj. Namacalnym dowodem tej współpracy są liczne publikacje, opublikowane m.in. w wydawnictwie Cambridge oraz programy europejskie, w tym z Funduszu Wyszehradzkiego. We współpracy z prof. Ch. von Barem tworzony jest zespół składających się z młodych naukowców Europy Środkowo-Wschodniej, którym kieruje prof. Bronisław Sitek.

Uroczystość odbędzie się 22 marca 2013 r. o godz. 13.00 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego przy ul. Benedykta Dybowskiego 11 w Olsztynie.

W czasie ceremonii profesor Christian von Bar wygłosi wykład na temat: Rola prawa porównawczego w tworzeniu europejskiego prawa prywatnego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB