Modne nietypowe kierunki studiów

2013-03-10 11:38:20 (ost. akt: 2013-03-10 10:41:52)
Modne nietypowe kierunki studiów

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Cieszą się sporym zainteresowaniem, choć nie zawsze można znaleźć po nich pracę. Mowa o nietypowych kierunkach studiów, których z każdym rokiem przybywa na polskich uczelniach. Do jednych z bardziej nietuzinkowych w Polsce należą zielarstwo i terapie roślinne, doradztwo filozoficzne czy studia miejskie, zgłębiające prawa i idee miejskie.

Uczelnie zagraniczne idą zdecydowanie dalej. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, wychodząc naprzeciw miłośnikom gry StarCraft, umożliwił studiowanie jej strategii. Na zajęciach oprócz oczywiście grania w StarCrafta dyskutuje się o taktyce, a także sztuce wojennej.

Rzecznik Politechniki Warszawskiej Ewa Chybińska tłumaczy, że są dwa powody, by otwierać nietypowe kierunki studiów. Jeden to rozwój nauki, a drugi to potrzeby rynkowe. Ale Monika Zakrzewska ze Stowarzyszenia Pracodawców Lewiatan uważa, że nie wszystkie uczelnie uczciwie tworzą nowe kierunki. Część z nich robi to tylko po to, by w dobie niżu demograficznego przyciągnąć studentów.

- Nie ma bezrobocia po skończeniu innowacyjnych kierunków, bo nigdy ich nie było - to świetny chwyt marketingow - zauważa Monika Zakrzewska.

Apeluje przy tym do uczniów szkół średnich, by wybierając studia kierowali się głównie niszą rynkową, a nie modą. Są już badania które pokazują, na jakich specjalistów w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie.

- Na wszystkie kierunki informatyczne, ale ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje, potrzebni będą także lekarze, masażyści, także dietetycy, bo chcemy zdrowo żyć - tłumaczy Zakrzewska.

Tymczasem rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kamil Melcer uważa, że dużo ważniejsze od samego wyboru kierunku studiów jest sprawdzenie toku nauczania. Tak, by absolwent w konsekwencji posiadał umiejętności przydatne na rynku pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/Siekaj

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysiu #2009668 | 83.31.*.* 12 cze 2016 18:08

    Jak ci smutno jak ci źle DEPRESINU najedz się

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. milek #1915289 | 77.65.*.* 24 sty 2016 11:19

    Tez poszedłem na nietypowy kierunek na bezpieczeństwo zdrowotne na wyższą szkołę bezpieczeństwa i okazał sie przyłościowy, więc po co ta panika

    ! - + odpowiedz na ten komentarz