Zbudował Kortowo w trójwymiarze

2011-02-15 00:00:00

Już niebawem maturzyści, rozważający studia w Olsztynie, będą mogli obejrzeć dokładnie Kortowo w 3D. Damian Lesisz, student drugiego roku prawa i politologii, tworzy trójwymiarowe miasteczko akademickie.

Wszystko zaczęło się od tworzenia makiet pól bitewnych.

— Z kompozytów, w skali 1:72 budowałem osady i zamki — opowiada 20-letni Damian Lesisz z Olsztyna, student drugiego roku politologii i prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Interesował się również modelarstwem, sklejał czołgi i samoloty z II wojny światowej. Wówczas uczył się w gimnazjum. Dwa lata temu zaczął budować wirtualny Olsztyn. Do dziś postawił 140 obiektów, w tym połowę osiedla Kortowo. Miasteczko akademickie ma zostać ukończone w ciągu kilku miesięcy.

— Kilka lat temu przeglądałem w internecie mapy satelitarne różnych obszarów Polski — opowiada Damian. Na mapie Olsztyna zauważył trójwymiarowe budynki ratusza, Dworca Głównego i Wysokiej Bramy. Spodobały mu się.

Z internetu ściągnął darmowe oprogramowanie Google SketchUp. Pierwszym budynkiem Olsztyna, który wykonał w technice 3D i umieścił na internetowej mapie Google Earth, był gmach NBP przy al. Piłsudskiego. Później przyszedł czas na halę Urania, Alfę oraz budynki okalające plac Konsulatu Polskiego. W ubiegłoroczne wakacje wziął się za Kortowo.

Następnie powstaje trójwymiarowa bryła budynku ze wszystkimi detalami. Na zakończenie ze zdjęć wycina okna oraz drzwi i wkleja w budynek.

Jego praca została zauważona przez specjalistów od wizerunku Olsztyna. Kilka miesięcy temu skontaktowała się z nim Marcelina Chodyniecka-Kuberska, asystentka prezydenta ds. estetyzacji Olsztyna.

— Spytała się, czy byłbym w stanie wykonać trójwymiarową makietę Starego Miasta — mówi Damian Lesisz. Zgodził się. Makieta powstała i ma być wykorzystywana w konsultacjach społecznych dotyczących wyglądu miasta.

Do końca roku akademickiego mają powstać najważniejsze obiekty akademickiego miasteczka. Każdy przyszły student, nawet z końca świata, zanim rozpocznie tu naukę, będzie mógł przespacerować się uliczkami Kortowa i poczuć jego klimat.

— Mam satysfakcję z tego, że robię coś dla swojego miasta i uczelni — podsumowuje Damian.

Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: student