Student z Olsztyna dokonał odkrycia w Islandii

2010-02-05 00:00:00

Nazywam się Kamil Łapiński i jestem studentem UWM. Obecnie studiuję na Islandii. Jesteśmy z kolegą z roku pierwszymi osobami na świecie, które wyprodukowały energię elektryczną z biometanolu pochodzącego z CO2 i H2. Pisały o naszych osiągnięciach gazety islandzkie, dlatego informuje również swoją rodzimą gazetę — napisał w mailu do redakcji Kamil.

Kamil Łapiński, student Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wyjechał do Islandii w lutym ubiegłego roku. Dzięki współpracy UWM z islandzką Szkołą Nauki o Energii Odnawialnej (RES - The School of Renewable Energy Science — przyp. red.) w Akureyri pojechał na intensywny roczny program magisterski dotyczący odnawialnych źródeł energii. Razem z Mateuszem Kluską z Politechniki Rzeszowskiej pracował tam przy nowatorskiej metodzie produkcji biometanolu z dwutlenku węgla i wodoru. W rezultacie badań udało im się uzyskać energię elektryczną z tak wyprodukowanego metanolu. Islandzkie media okrzyknęły ich osiągnięcie "krokiem milowym w historii produkcji energii w Islandii i być może na całym świecie".

— Oficjalna próba odbyła się 22 stycznia, ale już przed świętami się udało — wspomina Kamil Łapiński. — Była ogromna radość. No i wywiady, zdjęcia, gratulacje od prezesów i promotorów.

Dlaczego ten sukces uznaje się za tak ważny? — Bo wykorzystujemy szkodliwy dla środowiska dwutlenek węgla do produkcji — odpowiada student UWM.

— Na całym świecie nie wiadomo, co robić z CO2. Został powszechnie uznany za jednego z głównych sprawców globalnego ocieplenia, w atmosferze jest go w nadmiarze. Są plany, żeby wpuszczać go głęboko pod ziemię, albo rozpuszczać w morzach i oceanach. Za jego emisję ponad limity na całym świecie nakładane są wysokie kary, a tu okazuje się, że skutecznie wykorzystujemy go do czegoś pożytecznego — tłumaczy Łapiński.

buk

Jak można wykorzystać odkrycie Kamila? Dowiesz się z piątkowego wydania "Gazety Olsztyńskiej"

Opisz swoją historię z wymiany zagranicznej!
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.