Pożegnać sesję

2011-02-10 00:00:00

Zbliża się wiosna - pojawiają się pierwsze przebiśniegi, a mieszkańcy Olsztyna coraz częściej wychodzą na spacer. Studenci nie mogą sobie na to pozwolić, gdyż sesja jak na złość się nie kończy. Jak przyspieszyć pożegnanie z zimowym semestrem? Oto parę sposobów.

Oczywiste jest, że ostateczne zażegnanie sesji wymaga wiedzy. Nie ma co się oszukiwać, inaczej nie da rady. Teraz, kiedy trwa sesja poprawkowa, więcej studentów decyduje się na poważne podejście do sprawy i sumienną naukę.

Oto kilka przydatnych rad:

Na przekąskę orzechy i czekolada
Orzechy są źródłem witaminy B, a to właśnie ta grupa witamin zapewnia nam dobry wzrok i sprawną pamięć. Czekolada zawiera lecytynę, która uwalnia w mózgu związki pobudzające go do pracy. Poza tym występujące w niej aminokwasy biorą udział w tworzeniu serotoniny - odpowiadającej za nasz dobry nastrój. Dodatkowym plusem orzechów i czekolady jest zwartość magnezu, potrzebnego do opanowania stresu i zapobiegania bezsenności. Nie pozostało więc chyba nic innego jak zaopatrzyć się w te smakołyki.

Nie przemęczaj się
Podczas wielogodzinnej nauki nie trudno o ból głowy i zmęczenie. Mózg jest zdolny do maksymalnego skupienia przez 40-45 minut. Dlatego należy zadbać o regularne krótkie przerwy. Podczas przerw można na przykład wyprowadzić psa lub wywietrzyć pokój. Powiew świeżego powietrza ożywi nas i poprawi koncentrację. Warto również zapewnić sobie chwilę relaksu, co da organizmowi chwilę odpoczynku przed kolejnym wysiłkiem intelektualnym.

Sen to podstawa
Kiedy zabieramy się do pracy z oczami zamkniętymi do połowy i głową opadającą na biurko, to perspektywa udanej nauki nie jest obiecująca. Bardzo istotne jest, aby nasz organizm był wypoczęty, dlatego dbajmy o zdrowy sen. Wzmacnia on połączenia między komórkami nerwowymi, a w rezultacie poprawia zdolność uczenia się i zapamiętywania. Dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę. Większa bądź mniejsza ilość snu nie działa na nas pozytywnie, dlatego zarwane noce wbrew pozorom nie przynoszą większych korzyści. Lepiej tak rozłożyć materiał, aby móc porządnie się wyspać, gdyż już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Objawami są spowolnione reakcje, zaburzenia nastroju czy trudność w skupieniu uwagi. W wyniku tego zamiast kontynuować naukę, tylko się meczymy.

Rusz się!
Jeśli chcemy sprawić, aby nasz mózg był w stu procentach wydajny, musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę tlenu. Podczas ruchu zwiększa się przepływ krwi i dotlenienie szarych komórek, dlatego bardzo ważne jest regularne uprawianie sportu. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych czy krótki jogging na początek dnia, aby wydajność mózgu znacznie wzrosła.

Zwróć uwagę na oczy
O wzrok trzeba dbać, bez dwóch zdań. Kiedy długo siedzimy przed laptopem lub notatkami, musimy zatroszczyć się o swoje oczy. Najlepiej pracować przy świetle dziennym. Kiedy pora dnia na to nie pozwala, pamiętajmy o włączeniu światła w pokoju. Gdy uczymy się z komputera, a za oknem robi się szaro, ważne jest włączone światło, aby oko nie musiało przestawiać się z ciemnego na jasne tło, gdyż szybciej się męczy. Dobrze też mieć w pobliżu jakąś roślinkę - zieleń uspokaja i wpływa kojąco na oczy.

Nastaw się pozytywnie
Bycie pesymistą nic nie pomoże. Świetną pomocą w nauce jest dobre nastawienie. Dobry humor i motywacja zapewnia sukces. Przygotowanie wygodnego miejsca do nauki z uśmiechem na twarzy to naprawdę coś. A więc wszystkie marudy : "Chcieć to móc!" - tak trzeba sobie powiedzieć.

Natalia Zglińska
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.