Politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe

2011-01-20 00:00:00

Rekrutacja na studia 2011 - dziś politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe.

Rekrutacja na studia i wszystkie jej etapy ruszą niebawem. Do rekrutacji warto przygotować się wcześniej, zwracając uwagę na wymagane przedmioty, liczbę osób na jedno miejsce i próg punktowy do wymarzonego kierunku.

Małgorzata Borowska
studentka III roku stosunków międzynarodowych, mieszkanka Żabiego Rogu koło Morąga

— Zawsze interesowałam się historią, polityką i geografią. Stosunki międzynarodowe to kierunek, który łączy wszystkie moje pasje. Myślałam o studiowaniu geografii albo turystyki, ale w Olsztynie, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim nie ma takich kierunków. Składałam papiery także na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale ostatecznie wybrałam Olsztyn. Tutaj mam blisko do domu, bo tylko ok. 40 km. UWM ma świetny kampus, wszystko blisko siebie, biblioteka, uczelnia. Są też dobre kluby studenckie. Poznałam w Olsztynie wielu wspaniałych ludzi. Studiowanie Stosunków Międzynarodowych nie jest bardzo trudnym wyzwaniem. Wystarczy przyłożyć się do nauki w czasie sesji i spokojnie można zaliczyć egzaminy, aczkolwiek są przedmioty, które sprawiają mi trudności. Między innymi wkuwanie konwencji z międzynarowego prawa publicznego, czy historia Wielkiej Brytanii. Bardzo dobre na tym kierunku jest to, że uczymy się dwóch języków obcych. To zapewnia lepszy start w przyszłość.

Paweł Gołębiewski
student I roku socjologii, mieszkaniec Olsztyna

— Zawsze interesowały mnie zagadnienia społeczne, kontakty międzyludzkie. To coś, co od zawsze mnie kręci. Jestem osoba otwartą, życie społecznie nie sprawia mi problemów, a wydaje mi się, że student socjologii powinien posiadać takie cechy. Na naszym uniwersytecie nie ma studiów magisterskich z socjologii, mimo tego nie planuję zmiany kierunku. Wiążę przyszłość właśnie z tym kierunkiem. Być może wybiorę studia prywatne, albo poza Olsztynem. Są różne możliwości pracy po socjologii. Od pracy w reklamie, po pomoc społeczną. Przede mną jeszcze decyzja w sprawie specjalizacji. Co wybiorę, zobaczymy. Mieszkam w Olsztynie, więc w wyborze uczelni, na której będę studiował kierowały mną głównie kwestie finansowe. Nie składałem papierów na inne uczelnie. Nie stać mnie, by studiować w Warszawie, czy Gdańsku.

Mateusz Głombowski
student III roku politologii, mieszkaniec Jednorożca na Mazowszu

— Moim marzeniem było zostać politologiem. Polityka to moja pasja odkąd pamiętam. Jest bardzo dużo nauki. Uczę się systematycznie. Mniej więcej pięć godzin dziennie, a przed sesją jeszcze więcej. Taki kierunek wymaga też zorientowania w sytuacji politycznej, a to także nie jest łatwym zadaniem w dzisiejszych czasach i w naszym kraju. Planuję kontynuować naukę na tym kierunku. Olsztyn wybrałem dlatego, że spodobało mi się to miasto. Poza tym uważam, że to dobry uniwersytet, biorąc pod uwagę inne, które oferują politologię. Po skończeniu studiów można nawet zostać premierem, czy prezydentem. Wystarczy tylko dobrze wystartować w polityce. Ja na razie nie mam na to czasu, ponieważ nauka jest w tej chwili priorytetem.

Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
studia stacjonarne jednolite magisterskie i I stopnia

socjologia
liczba kandydatów: 330
liczba miejsc: 110
liczba kandydatów na jedno miejsce: 3,0
przedmioty: język obcy; jeden do wyboru: historia, matematyka, WOS, język polski

politologia
l. miejsc: 401
liczba miejsc: 150
liczba kandydatów na jedno miejsce: 2,7
przedmioty: język polski, jeden do wyboru: historia, geografia, WOS, matematyka

stosunki międzynarodowe
l. miejsc: 418
liczba miejsc:180
liczba kandydatów na jedno miejsce: 2,3
przedmioty: język obcy nowożytny; dwa do wyboru: historia, geografia, WOS, matematyka, informatyka

Uniwersytet Gdański,
studia stacjonarne I stopnia

socjologia
liczba kandydatów: 671
liczba miejsc: 120
liczba kandydatów na jedno miejsce:: 5,59
dolna granica pkt: 84,20
przedmioty: język polski, język obcy; dwa do wyboru: historia, matematyka, WOS, geografia

politologia
l. kandydatów: 403
liczba miejsc: 120
liczba kandydatów na jedno miejsce:e: 3,36
dolna granica pkt: 66,80
przedmioty: język polski, język obcy; dwa do wyboru: historia, matematyka, WOS, geografia

międzynarodowe stosunki gospodarcze
przedmioty: język obcy; dwa przedmioty do wyboru: historia, geografia, jezyk polski, matematyka
liczba kandydatów: 1369
liczba miejsc: 360
liczba kandydatów na jedno miejsce:: 3,8
dolna granica pkt: 81,6

UW

socjologia:
liczba kandydatów: 916
liczba miejsc: 90
liczba kandydatów na jedno miejsce: 10,18
przedmioty: język polski, język obcy nowożytny, jeden do wyboru spośród: matematyka, wos, historia, geografia (poziom rozszerzony bądź podstawowy)

politologia:
liczba kandydatów: 589
liczba miejsc:150
liczba kandydatów na jedno miejsce: 3,93
przedmioty:
język polski (podstawa lub rozszerzenie), język obcy nowożytny (podstawa lub rozszerzenie), dwa przedmioty do wyboru z: historia, wos, geografia (poziom rozszerzony)

stosunki międzynarodowe:
liczba kandydatów 1232
liczba miejsc: 160
liczba kandydatów na miejsce: 7,71
przedmioty:
język polski (podstawa lub rozszerzenie), język obcy nowożytny (podstawa lub rozszerzenie), dwa do wyboru spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia (poziom rozszerzony)Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.