Mgr inż. Artur Mielcarek, doktorant w Katedrze Inżynierii Środowiska został jednym z laureatów prestiżowego konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest to największy program stypendialny dla młodych naukowców w Polsce, który ocenia jakość i oryginalność dorobku naukowego.
W programie START co roku przyznawanych jest ponad 100 stypendiów. Ma on wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery. Tegoroczni zwycięzcy zostali wyłonieni z 1291 kandydatów. W tym roku laureatem konkursu został mgr inż. Artur Mielcarek, doktorant z Katedry Inżynierii Środowiska UWM.
Młody naukowiec pracuje nad procesami biologicznego wspomagania usuwania azotu i fosforu w sekwencyjnych reaktorach porcjowych. Temat ten na świecie i w Polsce jest mało znany i do tej pory niezbadany.
- To rozwiązanie innowacyjne, temat mało zbadany i w Polsce i na świecie. Takie reaktory na skalę przemysłową nie pracują nigdzie- mówi Artur Mielcarek. - Większość oczyszczalni, gdzie przeprowadza się procesy biologicznego usuwania związków biogennych pracuje z wykorzystaniem technologii osadu czynnego. Błona biologiczna jest wykorzystywana przede wszystkim w układach do usuwania związków organicznych i nitryfikacji. Wysoka zawartość związków azotu i fosforu w oczyszczonych ściekach stanowi zagrożenie dla odbiornika, którym jest rzeka lub jezioro. Przyspiesza bowiem naturalne procesy eutrofizacji - wyjaśnia.
START nie jest jedynym wyróżnieniem doktoranta. Otrzymał również grant w konkursie Preludium Narodowego Centrum Badań. Wygrał 100 tys. zł również do wykorzystania w badaniach nad zastosowaniem sekwencyjnych reaktorów porcjowych z błoną biologiczną. W 2013 r. otrzymał stypendium Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Uroczystość wręczenia stypendiów START odbędzie się 21 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Początek gali o godz. 11.
Źródło: UWM
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
A co z tymi węgorzami #1991450 | 88.156.*.* 12 maj 2016 19:54
i tymi brykietami z siana.....
! odpowiedz na ten komentarz