UWM z nagrodą Lodołamacza za przełamywanie barier

2015-09-23 09:53:44 (ost. akt: 2015-09-23 10:34:13)
Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM

Rektor UWM prof. Ryszard Górecki podkreśla, że UWM robi wszystko, aby niepełnosprawni mogli studiować w Kortowie

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lodołamacze”, który ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Nasza uczelnia zdobyła wyróżnienie za całokształt działalności.

Coroczny konkurs „Lodołamacze” to inicjatywa Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W tegorocznej X edycji Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie startował w kategorii instytucja i zajął najwyższą pozycję spośród startujących uczelni (pierwsze miejsce zdobył MOPS w Suwałkach). Certyfikat w ubiegłym tygodniu odebrał w Bydgoszczy prof. Janusz Piechocki, prorektor UWM ds. studenckich.

Profesor Ryszard Górecki, rektor UWM, podkreśla, że uczelnia otrzymała wyróżnienie za całokształt działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. — Spośród około 28 tysięcy wszystkich naszych studentów kilkuset jest niepełnosprawnych w różnym zakresie i w różnym stopniu. Staramy się robić wszystko, aby umożliwić im studiowanie w naszym kampusie — mówi rektor.

Od października naukę na dwóch kierunkach, informatyce i edukacji artystyczne, rozpoczną niedosłyszący studenci. Uczelnia je uruchomiła, bo właśnie tymi kierunkami osoby głuche wykazywały największe zainteresowanie.

Z badań wynika, że 70 proc. osób głuchych jest edukacyjnie wykluczonych i niewielu udaje się kontynuować naukę na studiach. Z drugiej jednak strony uczelnie wyższe nie są dostosowane do ich potrzeb.

To właśnie chciał zmienić UWM. Kilka miesięcy temu prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia UWM, był na Uniwersytecie Gallaudeta w Stanach Zjednoczonych. Waszyngtońska uczelnia, która powstała 150 lat temu, była przykładem dla Olsztyna, ponieważ jest pierwszą i jedyną na świecie, która kształci 1600 niesłyszących studentów. Tam językiem wykładowym jest język migowy.

— My również chcemy dać takim osobom szansę wyrwania się z wykluczenia — stwierdza prof. Ryszard Górecki. — Ze względu na niż demograficzny staramy się także otworzyć dla ludzi z różnymi niesprawnościami i poszerzyć naszą ofertę edukacyjną. Poza tym, to środowisko osób głuchych zwróciło się do nas z taką propozycją.
W poprzednim roku akademickim na olsztyńskiej uczelni studiowało ok. 60 osób z wadami słuchu. Władze UWM kupiły m.in. 20 tabletów, które umożliwiają kontakt on-line z tłumaczem języka migowego. Uczelnia posiada ponadto audiofony, które również pozwalają na kontakt z tłumaczem, kupiono też tzw. schodołazy i poprawiono warunki w akademikach.

To nie wszystko. W 2011 roku UWM powołał Biuro Obsługi Osób Niepełnosprawnych, które koordynuje wszystkie działania dotyczące poprawy sytuacji studentów niepełnosprawnych. — Biuro organizuje kursy i szkolenia, uczące postępowania, na przykład z osobami głuchymi lub niewidomymi — wyjaśnia prof. Górecki.

Przy biurze działa pracownia komputerowa dostosowana do potrzeb studentów niepełnosprawnych. Uczelnia powołała także zespół ds. likwidacji barier architektonicznych i organizuje akcje, jak chociażby turnieje koszykówki na wózkach w Kortowie. — Osobom niepełnosprawnym należy pomagać, ponieważ również chcą w pełni uczestniczyć w społeczeństwie — dodaje rektor.

Mateusz Przyborowski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. .,. #1822039 | 88.156.*.* 25 wrz 2015 05:30

  To nie wszystko! UWM daje pracę niepełnosprawnym! Robi to za pośrednictwem sponsora wrocławskiej drużyny kobiecej siatkówki. Zarobki szatniarki to 3.50/godzinę. Pół biedy gdy jest jakaś renta ale nie każda ją ma. Żeby było śmieszniej to zatrudnienie jest na umowę zlecenie która jest ozusowana na kilka złotych ubezpieczenia zdrowotnego i według niej pracownica doczyszcza obiekt.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #1821313 | 83.6.*.* 24 wrz 2015 12:30

  Kampania wyborcza za uczelniany hajs w Edytorze. Pięknie. Ludzie, nie dajcie omamić się temu fircykowi. Jak sprawa sprzedaży działek dla wybrańców Panie Rektorze? CBA i prokuratura zakończyły postępowanie? Działają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tom Dee #1821117 | 88.156.*.* 23 wrz 2015 23:29

  Na tym naszym Uniwersytecie dzieją się / w moim rzecz jasna pojęciu / dziwne rzeczy. Pan Rektor jest w stanie godzić swoje rektorskie obowiązki ze służbą dla Polski jako senator. Do tego śmie ponownie startować w najbliższych wyborach. Z bagażem głosu za ustawą "in vitro" i obietnicą Pana Dziekana Maksymowicza zatrudnienia na naszej Alma Mater Pana Doktora Chazana - w razie jego kłopotów. Dla mnie sprawa jest jasna - czas na odważne decyzje, najbliższy ich termin przypada na 25.10.2015.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ziutek #1820797 | 37.152.*.* 23 wrz 2015 14:29

  "W 2011 roku UWM powołał Biuro Obsługi Osób Niepełnosprawnych," to kadencja Górniewicza była.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ben #1820733 | 31.6.*.* 23 wrz 2015 12:36

  Lansik Góreckiego? Ile za to macie z państwowej kasy wypompowanej przez UWM?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz