ProForma obchodzi 15-lecie

2015-08-19 15:52:13 (ost. akt: 2015-08-19 11:55:15)
ProForma obchodzi 15-lecie

Autor zdjęcia: Bernard Wawrzyniewicz/Miejski Ośrodek Kultury

Olsztyński zespół ProForma to 15 osobowości, które próbuje trzymać w ryzach Marcin Wawruk, dyrygent i wykładowca Instytutu Muzyki UWM. Eksperymentują, improwizują i zachwycają na scenie już od 15 lat.

Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma obchodzi 15-lecie pracy artystycznej. Dyrygentem grupy jest Marcin Wawruk, profesor w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Podstawę ProForma, który został przez niego założony w 2000 roku, stanowili studenci Instytutu Muzyki. Z okazji 15-lecia w olsztyńskim amfiteatrze w ubiegłym tygodniu odbył się koncert, który podsumował dotychczasową działalność grupy.

Zespół za jedno z najważniejszych wydarzeń w swojej historii uważa spotkanie z Bobbym McFerrinem. Amerykański wokalista jazzowy zaprosił ProFormę do wspólnego koncertu, który odbył się podczas konkursu Legnica Cantat 2010. Muzyk zaproponował im udział w improwizacji techniką „circle-song”, czyli dźwięków wymyślanych na gorąco. Wokaliści zapewniają, że to była przygoda ich życia.

Są zdania, że na scenie najważniejsza jest harmonia. Grupa liczy 15 osób. To dużo i mało jednocześnie. Na tyle dużo, że potrzeba dyscypliny i jak zapewnia szef i dyrygent, Marcin Wawruk, o demokracji nie może być mowy. Mało, bo nie ma możliwości schowania się w tłumie, więc każdy musi być też solistą.
— Wspólne śpiewanie nie udałoby się, gdyby do chóru nie należeli ludzie o wyrazistych osobowościach — zapewnia sopranistka Małgorzata Wawruk.
Proforma nie zatrzymuje się w rozwoju. Eksperymentują z różnymi gatunkami.
Współpracują m.in. ze Stanisławem Soyką i Basią Raduszkiewicz. Nie stronią od trudniejszych brzmień. Tak było w przypadku współpracy z Jarkiem Kordaczukiem, olsztyńskim kompozytorem. Muzycy zapewniają, że to pomaga im wchodzić w inny świat. Wszyscy wymienieni artyści wzięli udział w jubileuszowym koncercie w olsztyńskim amfiteatrze.

kg
Tagi: Proforma

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB