UWM jako pierwsza uczelnia w Polsce chce kształcić głuchych

2015-04-16 11:30:00 (ost. akt: 2015-04-16 11:32:33)
UWM jako pierwsza uczelnia w Polsce chce kształcić głuchych

Informatyka, ekonomia, rolnictwo, towaroznawstwo, edukacja artystyczna i biologia — na tych kierunkach UWM, jako pierwsza uczelnia w Polsce, chce rozpocząć kształcenie dla osób głuchych.

Powodów powstania takich studiów jest kilka. Z badań wynika, że 70 proc. osób głuchych jest edukacyjnie wykluczonych i po ukończeniu szkoły średniej niewielu udaje się kontynuować naukę na studiach. Z drugiej jednak strony uczelnie wyższe nie są dostosowane do ich potrzeb. To chce zmienić UWM.

— Po pierwsze, zamierzamy dać takim osobom szansę wyrwania się z wykluczenia — stwierdza prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia UWM. I dodaje: — Po drugie, ze względu na niż demograficzny staramy się otworzyć dla ludzi z różnymi niesprawnościami i poszerzyć naszą ofertę edukacyjną. Po trzecie, środowisko osób głuchych zwróciło się do nas z taką propozycją.

Specjalny tok studiów być może ruszy już od przyszłego roku akademickiego. Na początku na kierunkach: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych i informatyka. Tymi właśnie kierunkami osoby głuche wykazywały największe zainteresowanie.

Dodajmy także, że wady słuchu nie wprowadzą jednak taryfy ulgowej w procesie rekrutacji. To oznacza, że głuchych studentów będą obowiązywać takie same kryteria podczas procedury przyjęcia na studia.

W tym roku akademickim na olsztyńskiej uczelni studiuje około 60 osób z wadami słuchu. Władze UWM zakupiły już m.in. 20 tabletów, które umożliwiają kontakt on-line z tłumaczem języka migowego. Urządzenia może wypożyczyć każdy niesłyszący lub słabosłyszący student. Uczelnia posiada ponadto audiofony, które również pozwalają na kontakt z tłumaczem. Audiofony znajdują się na wydziałach: Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Biologii i Biotechnologii, Nauki o Żywności oraz Nauk Ekonomicznych, a także w bibliotece, biurze ds. osób niepełnosprawnych i biurze ds. studenckich.

To nie wszystko. W biurze ds. osób niepełnosprawnych głusi studenci mogą bezpłatnie kopiować notatki z wykładów i drukować pomoce dydaktyczne przekazywane przez wykładowców. Ponadto na niektórych wydziałach nauczyciele akademiccy wspierają studentów z wadami słuchu, kursy języka migowego przeszło także 50 pracowników dziekanatów.

MP

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MN #1731951 | 46.113.*.* 11 maj 2015 12:25

    Polski język migowy nie jest ubogi. Jedynie słyszący, którzy nie mieli z nim kontaktu lub którzy mieli kontakt z niesłyszącymi, którzy nie posługują się PJM biegle lub komunikują się za pomocą hybrydy PJM SJM moga powiedzieć, że polski języka migowy jest ubogi. A tak pozwole sobie wtrącić, że gówno prawda ! PJM należy do młodych języków szybko się rozwijających i możliwość studiowania Głuchych na różnych kierunkach przyśpieszy naturalny proces jego rozwoju. W PJM możesz rozmawiać o wszystkim prudukując niezliczoną ilość możliwych wypowiedzi. To język jak każdy inny, a jego niezwykłość i wizualno przestrzenny "fundament" wyróżnia go na tle pozostałych języków Świata. Jeśli ktoś ma wątpliwości zapraszam do wpisania PJM do wyszukiwarki i przeczytania coś na ten temat. Następnie poszukać filmu w PJM, głuchego dla którego ten język jest dla niego pierwszym językiem i pomyśleć jaki jestem ubogi, skoro w ogóle go nie rozumiem.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Luszka #1718298 | 109.196.*.* 21 kwi 2015 08:22

    To nie jest pierwsza taka uczelnia. Pierwsza była Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna w Siedlcach, która obecnie nazywa się Uniwersytetem Przyrodniczo Humanistycznym. Również UW i UJ otworzył swoje bramy Głuchym i niedosłyszącym. UWM po prostu poszedł w ślady innych.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. tłumaczka języka migowego #1715762 | 46.113.*.* 17 kwi 2015 22:43

    1. Jaka pierwsza uczelnia w Polsce? To jakaś pomyłka.. słyszał ktoś o Siedlcach? jest tam Uniwersytet na którym OD LAT kształcą się głusi..a tłumaczy języka migowego jest kilku. Udogodnienia dla niesłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami jest tam wiele. Nie dość, że tłumacze to i pętle indukcyjne itd. Akademiki tez są dostosowane. Natomiast jeśli chodzi o język.. jest on uboższy ale problem tez w tym, że niesłyszących nie znają czasami znaczenia słów nawet istnieje znak migowy. Trzeba się czasami nie lada wykazać aby rzetelnie i zrozumiałe przetłumaczyć wypowiedzi słyszących. Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Hehehe #1714774 | 164.126.*.* 16 kwi 2015 22:24

    Mądrze ktoś tu napisał poniżej:) Niż demograficzny , coraz mniejsza liczba studentów i mamy efekty. Niedługo idąc na UWM student będzie otrzymywał auto służbowe i telefon na czas studiowania... Śmiech na sali;/

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Aniolek #1714664 | 217.99.*.* 16 kwi 2015 20:57

    Język migowy jest językiem równie bogatym jak język mówiony. Najlepsze uniwersytety na Świecie posiadają w swojej ofercie studia dla niesłyszących nawet na filologii czy biomechanice. Obawy, internautów, którzy "mieli kontakt z osobami niesłyszącymi i wątpią w zasób słownictwa dostępnego za pośrednictwem języka migowego są nieuzasadnione, gdyż przynajmniej kilku profesorów na Yale wykłada historię sztuki, czy fizykę językiem migowym dla studentów słyszących (oczywiście z tłumaczeniem). Uczmy się od niepełnosprawnych gdyż ich chęć życia i determinacja w osiąganiu celu w powiązaniu ze współczesną techniką niedługo uczyni Ich Królami Świata

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Kazio #1714178 | 83.28.*.* 16 kwi 2015 13:45

      Wtedy grzymowicz zostanie rektorem. Ma kwalifikacje, bo nic nie słyszy i nikogo nie słucha.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. karolina #1714158 | 85.193.*.* 16 kwi 2015 13:21

      czy ktoś podejmujący decyzję o takim kształceniu zna choć trochę język migowy, który jest bardzo ubogi w słownictwo w stosunku do wymagań na studiach. Miałam kontakt z osobami nieslyszacymi i wiem jaki jest bardzo ubogi język migowy w stosunku do potrzeb specjalistycznych nauk.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. Martin Eden #1714129 | 88.156.*.* 16 kwi 2015 12:56

        Tonący brzytwy się chwyta.

        Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. Super mariusz #1714123 | 5.172.*.* 16 kwi 2015 12:49

        Przecież to bezsensu bo oni i tak nic nie usłyszą... Łapka w górę że mam racje!

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. Obserwator #1714107 | 83.19.*.* 16 kwi 2015 12:26

        "Świetnie, super" - dopiero niż demograficzny na uczelni spowodował pozytywne myślenie o osobach niepełnosprawnych. Gratuluje takiej motywacji do wspierania osób niepełnosprawnych. Uczcie się języka migowego, super. W następnych latach zapewne z powodu obniżenia poziomu uzdolnień przyszłych studentów , zorganizowane zostaną kierunki dla osób z innymi niepełnosprawnościami. INTEGRACJA TO BIZNESOWA MOTYWACJA. WSTYD

        Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      4. Brawo! #1714093 | 46.230.*.* 16 kwi 2015 12:11

        UWM jako PIERWSZA uczelnia w Polsce... no niesłychane... gdzie te pieski szczekające na UWM się podziały? Ani jednego warknięcia nawet? No, psiaczki? Hau...?

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      5. mk2 #1714070 | 83.9.*.* 16 kwi 2015 11:54

        Uwielbiam artykuły o "chceniu". Proponuje temat: Jan Kowalski chce przyjąć nagrodę Nobla (tylko nikt mu jej jeszcze nie zaproponował). Może lepiej poczekać aż uczelnia będzie gotowa, żeby kształcić niesłyszących?

        Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)