Paliwo z wierzby. Innowacyjna instalacja w Kortowie

2015-01-22 07:00:00 (ost. akt: 2015-01-22 10:15:19)
Paliwo z wierzby. Innowacyjna instalacja w Kortowie

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Rozmawiamy o nowym źródle paliwa z prof. dr hab. Januszem Gołaszewskim, szefem Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.  

— Szefuje pan dużemu grantowi z obszaru energii odnawialnej, który w tym roku ma się zakończyć. Czy efekty przełożą się na jakiś konkretny patent?
— Zainteresowana firma wytypowała 17 instalacji, które powstały w tym projekcie. Trudno jednak oczekiwać, że wszystkie będą miały potencjał komercyjny. Pewnie tylko kilka znajdzie zastosowanie biznesowe. 

— Czego dotyczył ten projekt?
— Jest to jeden z programów strategicznych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod kątem rozwoju czystej energii. Z kwoty 400 mln — na realizację całego projektu — 70 mln jest przeznaczonych na badania nad energią odnawialną. UWM jest zaangażowany od 2009 roku w realizację właśnie tej części — w oparciu o instalacje wykorzystujące biomasę. Liderem projektu jest Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Około 40 mln zł dopłacają przedsiębiorstwa, które później będą chciały wykorzystywać nasze badania w praktyce.

— Jakie instalacje powstają na UWM?
— Nasza uczelnia poprzez Centrum Badań Energii Odnawialnej koordynuje prace nad trzema urządzeniami. Jednym z nich jest biorafineria lignocelulozowa.

— Czyli...
— ...taka, która umożliwia wytwarzanie etanolu z wierzby, topoli, robinii. Instalacja wymaga przetestowania każdego z tych gatunków drzew, aktualnie testujemy wierzbę. Powstała pilotażowa instalacja — poprzedzona wieloma badaniami — pracowało nad nią w sumie 10 jednostek naukowych z kraju łącznie z nami. 

– Na jakim etapie jest realizacja?
— W tym roku w stacji naukowej w Bałdach ma powstać instalacja demonstracyjna. Obecnie przygotowujemy wniosek przetargowy na budowę takiego urządzenia. Zakładamy, że do końca roku budowa musi być ukończona, bo wówczas kończy się projekt. 

— Czemu miałoby służyć urządzenie?
— Założyliśmy, że wyprodukuje dziennie 25 lirów etanolu, ale już wiemy, że  takiej wydajności nie uda się uzyskać. Widzimy, że to było zbyt ambitne podejście, bo skuteczność procesu okazała się niższa.

— I co w takiej sytuacji? Kolejne badania, testy?
— Etanol jest tylko jednym z bioproduktów, jaki chcieliśmy otrzymać. W ramach tej ścieżki technologicznej pracowaliśmy też nad otrzymaniem furfuralu (organiczny związek chemiczny z grupy aldehydów -red.) i to też nam wychodzi.  

— Natomiast o surowiec nie trzeba się martwić?
— Prowadzimy badania nad pozyskiwaniem wierzby, ale głównie z gruntów marginalnych albo o ograniczonej żyzności gleby. Nie konkurujemy z produkcją żywnościową. Z tego powodu wykorzystujemy  odpad z biorafinerii — ligninę, która jest bardzo cennym produktem. Nawozimy nią słabe gleby, poprawiamy żyzność gleby. Tak więc w prosty sposób możemy uzyskać jeszcze więcej drewna do przerobu w naszej instalacji. Patrzymy na proces otrzymywania i przetwarzania biomasy całościowo.

— Gdzie może mieć zastosowanie ta instalacja?
— Między innymi w gospodarstwach rolnych, energia uzyskana w ten sposób może być wykorzystana właśnie tam.

— Świat ściga się ze wzrostem ilości CO2. Czy Polska ma szansę dorównać Szwecji, Niemcom w przechodzeniu na czystą energię?
— Może jestem trochę naiwny, ale moim zdaniem Polska ma szansę iść swoją ścieżką energetyczną. Powinniśmy skupić się na budowie domów i mieszkań z możliwością korzystania z energii odnawialnej. Polak może mieć satysfakcję, że kupuje czystą energię, ale korzyść byłaby jeszcze większa, gdyby był stanie sam wygenerować ciepło lub energię elektryczną pochodzące z energii odnawialnej. To jest proste: pompa ciepła plus instalacja fotowoltaiczna, plus magazyn energii. Co mi realnie potrzeba? Chcę mieć komfort dostawy energii cały czas. Jeśli jestem w sieci, to siec musi mi pomóc w momencie, kiedy nie mam dostawy "czystej" energii. Jeśli natomiast mam jej za dużo, muszę mieć pewność, że firma kupi ode mnie tę nadwyżkę. Uchwalona przez Sejm ustawa o OZE niesie bardzo dobry sygnał, że energia może być obecna w naszych domach. Powtórzę jednak jeszcze raz - motywacja musi być w nas. Prosumenckie nastawienie musi się zaczynać w naszych portfelach i domach, bo że służy to środowisku, Polacy wiedzą już bardzo dobrze.

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tom Dee #1644167 | 88.156.*.* 23 sty 2015 20:32

    No pięknie. A może jest tak, że osiągnięto założoną wydajność procesu, tylko w końcowym efekcie jest za mało produktu finalnego, bo dzieje się tam jak w jednym rosyjskim dowcipie: Koncerta nie budiet. Paczemu? Patomu, szto wsie artisty pijany...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Trinity #1644025 | 88.156.*.* 23 sty 2015 17:54

    Nie przypuszczam, żeby te pomysly znalazły jakiś oddźwięk komercyjny. Czyli grube miliony pójdą na coś co nie będzie miało praktycznego zastosowania. Może będzie tak, że podstawowy zysk to będzie zarobek ludzi pracujacych przy projekcie czyli kasa, która wpłynie na ich konta. A może robią to za przysłowiową złotówkę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Jedna uczona wymysliła paliwo z trawy #1643273 | 88.156.*.* 22 sty 2015 21:28

    Siać trawę kosić suszyć i palić., a to sie pali jak papier a ciełła chyba nie daje. O ludzie ........ ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Wierzba zapobiegała powodziom #1643261 | 88.156.*.* 22 sty 2015 21:20

    Wierzba ma niezwykła zdolność zatrzymywania wody i jej wyparowywania.To powoduje, że gałęzie wierzbowe sa bardzo cięzkie. Jeden metr liści wierzby wyparowuje około 150 litrów wody. Dawniej rosły one wzdłuz rzek Korzenie umacniały brzegi i wały przeciw pododziowe. Ile trzeba zużyć energii, żeby wysuszyć te gałęzie wierzby ????? Czy opłaca sie "skórka za wyprawkę" ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. popix #1643173 | 83.6.*.* 22 sty 2015 20:15

      Po akwakulturze z lękiem obserwujemy poczynania UWM ... A co do wierzb - podczas wojny znano choćby holzgaz widać wracamy do korzeni .Oby tylko w tym powrocie nie było cofki do ryksz rowerowych .

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. wynalazca #1643019 | 31.2.*.* 22 sty 2015 17:45

      Przeciętny pierd jest około siedem razy bardziej kaloryczny od tego "paliwa", nie mówiąc o tym że jest łatwiejszy do uzyskania i znacznie, znacznie tańszy

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Melepeta #1642861 | 88.156.*.* 22 sty 2015 15:12

        Japończycy, Niemcy pracują nad wodorowymi ogniwami paliwowymi, a my ślęczymy nad kapiącym wierzbowym bimbrem. Żenada.

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

        1. Czytelnik #1642802 | 88.156.*.* 22 sty 2015 14:33

          Z wypowiedzi Pana Profesora wynika niezbicie, że projekt na który wyłożono masę pieniędzy, nie "wypalił'. Zdawkowe odpowiedzi tylko to potwierdzają: że niska skuteczność, że zbyt ambitne podejście do zagadnienia, itp. Na siłę jednak furfural dało się otrzymać i ligninę ( tu śmiech na sali wykładowej pierwszego lepszego i "prawdziwego" uniwersytetu czy politechniki), ale jakim kosztem? Jak opłcalność? Żadna firma tego nie kupi. Najobszerniejsza wypowiedź to: o ogniwach fotowoltanicznych, pompach ciepła, itp., które nie są "wynalazkiem" rodem a olsztyńskiej Alma Mater.

          Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. zdzicho #1642761 | 88.156.*.* 22 sty 2015 14:10

            ale mnie suszy, przydloby sie troche paliwa

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. Skumbria w tomacie #1642713 | 88.156.*.* 22 sty 2015 13:45

            Żeby tylko nie wyszło tak jak z węgorzami, he, he.

            Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          3. xyz #1642671 | 213.158.*.* 22 sty 2015 12:59

            Uwaga, podaję przepis na paliwo; bierzemy wiadro 25 litrowe i wlewamy olej rzepakowy,olej słonecznikowy, rozpuszczalnik do zabarwienia na zielono trochę trawy i oliwek, następnie bierzemy od starej kij od szczotki i wszystko dokładnie mieszamy, później nasze paliwko odstawiamy na 5 godzin do lodówki co by nabrało mocy urzędowej. Następnie organów napój samochodowy lać do pojazdu, idzie jak rakieta.

            Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. 123 #1642639 | 217.99.*.* 22 sty 2015 12:31

              specjalnosc ARt - przelewanie z pustego w prozne

              Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

              1. Księżycowy Kazek #1642501 | 88.156.*.* 22 sty 2015 10:17

                We wojne i z wierzby też sie pendziło.

                Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz