Kampus odwiedzili radiowcy Radia Kortowo

2014-09-15 12:21:06 (ost. akt: 2014-09-15 13:14:49)
Kampus odwiedzili radiowcy Radia Kortowo

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W sobotę (13 września) w rektoracie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, odbyło się niecodzienne spotkanie. Do olsztyńskiego kampusu, zjechali byli dziennikarze nieistniejącego już Radia Kortowo.

To była jedna z pierwszych studenckich rozgłośni radiowych w Polsce. Mieściła się na uczelni, która przez wiele lat miała profil rolniczo-techniczny. I była kuźnią talentów. Dzisiaj niektórzy z nich pracują w mediach, inni w zdobytym na uczelni zawodzie. W weekend w Olsztynie odbywał się I Zjazd Radia Kortowo.

Radio Kortowo — gdyby wciąż istniało pod tą nazwą, obchodziłoby 60. urodziny. Studencka rozgłośnia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie działała w latach 1954-1999. Radio UWM FM to jej godny następca.
 Zjazd kortowskich radiowców rozpoczął się w piątek uroczystą kolacją. Do Olsztyna przyjechało prawie 100 osób. Wspomnieniom nie było końca...

Marek Humeńczuk ma 62 lata. W Radiu Kortowo pracował w latach 1973-1985. Był pierwszym redaktorem naczelnym w historii radia, któremu uczelnia dała etat. — Przestaliśmy być amatorami, liczono się z nami w całej Polsce — wspomina pan Marek.

Pan Ryszard Grudziński pracując w Radiu Kortowo poznał żonę, Iwonę, która była spikerką. Najgorszy moment, który wspomina? — 13 grudnia 1981 roku. Mieszkałem w akademiku. W niedzielę nie nadawaliśmy, retransmitowaliśmy Program 3 Polskiego Radia. O godz. 7 nie było sygnału, o godz. 8 ktoś mnie zawołał do studia. Po 30 minutach dzwoni oficer wojskowy z uczelni i mówi: — A co wy tam, k..., robicie? Przyjechał i zrobił „porządek”, żebyśmy czasem nie zrobili wywrotowej audycji.

mp

Cały artykuł przeczytacie w poniedziałkowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej" lub na kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. radio #1485350 | 89.228.*.* 15 wrz 2014 16:01

    W listopadzie 1973 redaktorem naczelnym Komitetu Redakcyjnego Studenckiego Studia Radiowego RADIO - KORTOWO był student V roku weterynarii Roman Kubalok

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz