Seryjni mordercy i memy - tym zajmują się najlepsi studenci

2014-07-05 10:52:00 (ost. akt: 2014-07-05 09:05:06)
Szymon Buczyński, doktorant z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, został stypendystą fundacji Fulbrigtha

Szymon Buczyński, doktorant z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, został stypendystą fundacji Fulbrigtha

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Urszula Pawlicka i Szymon Buczyński, doktoranci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zostali stypendystami fundacji Fulbrigtha. Dzięki temu będą mogli kształcić się na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. To jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów na świecie.

Program działa w Stanach Zjednoczonych od 1946 roku. Wśród polskich stypendystów Fundacji Fulbrighta są politycy Leszek Balcerowicz i Włodzimierz Cimoszewicz, dyrygent Antoni Wit i prawniczka prof. Monika Płatek. Teraz do tego grona dołączą doktoranci UWM: Urszula Pawlicka, absolwentka dziennikarstwa i polonistyki, oraz Szymon Buczyński, prawnik.

Pawlicka już jest w Ameryce, Buczyński będzie tam 27 lipca. — Urszula jest znakomita — mówi prof. Sławomir Buryła, promotor pracy doktorskiej Pawlickiej. — Wśród młodych badaczy na wydziale może najzdolniejsza? Wydała już książkę o poezji cybernetycznej, napisała bardzo dobry tekst o memach. W swoim doktoracie zajmuje się internetem jako przekaźnikiem treści literackich i jego wpływem na ich charakter.

Praca magisterska Buczyńskiego była poświęcona seryjnym zabójcom. Doktorat pisze pod opieką prof. Wiesława Pływaczewskiego o przestępstwach białych kołnierzyków.

— Kryzys finansowy i gospodarczy pokazał, jak ważna jest ta sfera dla każdego z nas — tłumaczy. — Dzisiaj, przy takiej koncentracji kapitału, działania nawet pojedynczych osób mogą mieć wpływ na światową gospodarkę.

Buczyńskiego interesuje również wykorzystanie profilowania sprawców przestępstw do oceny szefów spółek giełdowych. Może pomóc też w wyławianiu nieuczciwych giełdowych graczy. Jest to już piąte stypendium Buczyńskiego, ale — jak przyznaje — najważniejsze.

— Będę studiował na uniwersytecie Maryland w College Park na wydziale kryminologii i sądownictwa karnego — opowiada. — Jest to najwyżej sklasyfikowany wydział kryminologii w Stanach Zjednoczonych. Moją opiekunką naukową będzie prof. Sally Simpson, wybitna specjalistka od przestępczości białych kołnierzyków.

Już jego praca magisterska została uznana za magisterium roku w kryminalistyce. Buczyński to współautor 4 rozdziałów w dwóch wyróżnionych kryminalistycznych monografiach i autor lub współautor 30 artykułów oraz rozdziałów w książkach naukowych. Ma za sobą 22 wystąpienia na konferencjach.

MZG

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianka #1432675 | 77.255.*.* 6 lip 2014 01:29

    Miło :) Gratuluję serdecznie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. oo #1432357 | 5.60.*.* 5 lip 2014 14:50

    parę dobrych haseł przestępcy w białych kołnierzykach, od prokuratury, śędziów, komorników do oprawców, nie kradnij państwo nie lubi konkurencji, paragrafy zabijają , ofiary to bezbronni ze społeczeństwa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz