Bazgul z Tadżykistanu napisze doktorat u prof. Buszko

2014-07-02 11:07:12 (ost. akt: 2014-07-02 12:26:06)
Bazgul z Tadżykistanu napisze doktorat u prof. Buszko

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Olsztyńscy naukowcy cieszą się coraz większą renomą w świecie. Profesor Andrzej Buszko z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM będzie promotorem pracy doktorskiej ekonomistki z Tadżykistanu. Ale wyjątkowej, bo pochodzącej z rodziny prezydenckiej.

Bazgul Isupowa Fajzbulowna skończyła ekonomię na uniwersytecie w Duszanbe. Teraz będzie pisać w Polsce pracę doktorską z finansów pod okiem prof. Buszki. Jak to się stało, że wybrała Polskę i promotora z Olsztyna? — Odpowiedź jest dość prosta — śmieje się prof. Buszko.

— Jako uczelnia nawiązaliśmy współpracę z uniwersytetem w Duszanbe. Prowadziłem tam wykłady. Pisałem też analizy ekonomiczne dla tadżyckich polityków.Tamtejsze władze uniwersytetu uhonorowały nawet naukowca z Olsztyna tytułem doktora honoris causa. To było rok temu, ale kontakty nie zostały zerwane.

Prof. Buszko zgodził się być promotorem pracy doktorskiej pochodzącej z rodziny prezydenta Tadżykistanu młodej ekonomistki. Dwa dni temu kobieta przyjechała do Olsztyna. I jest oczarowana naszym miastem. — Bo jest piękne, czyste, mnóstwo tu zieleni, no i te jeziora, coś pięknego. A ludzi tu życzliwi — powiedziała nam doktorantka z Tadżykistanu.

I chyba nie ma co się dziwić jej fascynacji naszymi jeziorami, skoro Tadżykistan to górski kraj, a ponad połowa powierzchni państwa leży powyżej 3000 m n.p.m. Czego będzie dotyczyć jej rozprawa doktorska? — Optymalny portfel kredytowy banków komercyjnych w warunkach wysokiego ryzyka na przykładzie Tadżykistanu — cytuje prof. Buszko.

Tadżyjka jest nie pierwszą z zagranicy, która pisze doktorat pod okiem Andrzeja Buszki. Profesor miał już doktoranta z Ukrainy, teraz ma też ze Stanów Zjednoczonych. — Myślę, że to tez nobilitacja dla naszego wydziału, uczelni — podkreśla prof. Buszko.

am

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Absolwent #1430564 | 80.212.*.* 2 lip 2014 22:21

  baju...baju...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. studentka #1430108 | 88.199.*.* 2 lip 2014 13:20

  Szacun... profesorze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kris #1430043 | 83.14.*.* 2 lip 2014 11:52

  gratulacje dla profesora i uczelni

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz