XXI wiek w literaturze

2014-04-02 14:08:22 (ost. akt: 2014-04-02 14:15:53)
XXI wiek w literaturze

Już w piątek zacznie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "XXI wiek w literaturze". Naukowcy obradować będą w najpiękniejszym kampusie uniwersyteckim w Polsce, czyli na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W kręgu zainteresowań organizatorów znajdzie się problematyka dotycząca przemian kulturowych, duchowych i cywilizacyjnych następujących wraz z nowym stuleciem i ich wpływu na kształtowanie się postaw życiowych lub trwanie przy starych, sprawdzonych światopoglądach.

Mariusz Sieniewicz o konferencji powiedział: — Będąc w zgodzie z rytmem i ciśnieniem zmian, jakim podlega nasza neurotyczna i lekko rozhisteryzowana rzeczywistość, należałoby powiedzieć, że dzisiejsza literatura jest zwierciadłem nie tyle przechadzającym się, co gnającym po gościńcu. A gnając, zbliża się do bezprecedensowego momentu przesilenia: albo na nowo zdefiniuje swoją tożsamość i funkcjonowanie w społecznym obiegu, albo stanie się muzealnym eksponatem, który cieszy oko wymierających polonistów. I chociażby z tego względu warto przyjrzeć się jej przygodom w pierwszej dekadzie XXI wieku. One — jakkolwiek zabrzmi to kasandrycznie — mogą być epilogiem, wieńczącym epokę Gutenberga.

Obrady plenarne w piątek zaczną w sali posiedzeń Rady Wydziału w budynku Centrum Humanistycznego UWM, ul. Obitza 1. O godz. 9 uroczyste powitanie uczestników konferencji przez dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UWM, dra hab. Sławomira Buryłę, prof. UWM oraz przez przewodniczącego komitetu organizacyjnego prof. dra hab. Zbigniewa Chojnowskiego.

>>> Szczegółowy program konferencji

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB