Uczelnia bada losy swoich absolwentów

2014-02-20 17:54:48 (ost. akt: 2014-02-20 10:55:32)
Uczelnia bada losy swoich absolwentów

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Z prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorem ds. kształcenia UWM, rozmawiamy o zakończonym badaniu losów absolwentów olsztyńskiego uniwersytetu.

— Ilu absolwentów UWM wzięło udział w badaniu na temat swoich losów?
— W tej edycji wzięło udział 1955 osób, to stanowi ok. 22 proc. ogółu absolwentów. I jest to trzykrotnie więcej osób niż w badaniu rocznika 2010/2011.

— W jaki sposób ono przebiega?
— Wypełnienie ankiety nie jest obowiązkowe. Absolwenci UWM otrzymują drogą e-mailową zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu wraz z linkiem, pod którym znajduje się elektroniczny formularz zawierający 17 pytań. Absolwent proszony jest również o podanie aktualnego statusu zawodowego oraz określenie charakteru pracy, którą wykonuje. Ponadto prosimy o odpowiedź na pytanie: w jakim stopniu zdobyte podczas studiów wiedza, umiejętności i kompetencje wykorzystywane są w pracy zawodowej. Ważne jest dla nas również, które obszary kształcenia, ich zdaniem, należy rozszerzyć, aby zwiększyć szanse absolwentów UWM na rynku pracy.

— Co wynika z tych ankiet?

— Z drugiej edycji badania — że 61,1 proc. respondentów pracowała już podczas studiów. Tyle samo osób aktualnie pracuje, w tym 4,1 proc. prowadzi własne firmy. Odsetek pracujących absolwentów był porównywalny w przypadku obu płci, jednak na samozatrudnienie ponaddwukrotnie częściej decydowali się mężczyźni. Spośród 39,9 proc. aktualnie niepracujących absolwentów, większość kontynuuje naukę — 327 osób z 1955 badanych. Bez pracy pozostają 254 osoby, co stanowi 13 proc. ogółu badanych, przy czym około połowa z nich nie szukała jeszcze pracy. 71 proc. badanych uważa, że uczelnia spełniła ich oczekiwania w zakresie kształcenia, w tym 10 proc. uznała je za całkowicie spełnione. Tylko 4,3 proc. respondentów jest zdecydowanie niezadowolonych z poziomu kształcenia. 46,5 proc. badanych szukało pracy na maksymalnie miesiąc, 11,7 proc. dłużej niż 6 miesięcy. Nasi absolwenci wykonują głównie prace związane z kierunkiem studiów — 48 proc. lub w zawodzie pokrewnym — 24 proc.

— Czy informacje przekładają się na zmiany na kształceniu uczelni?

— Tak, są wykorzystywane we wprowadzaniu zmian w programach kształcenia i ofercie edukacyjnej.

Mateusz Przyborowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Uczelnia bada losy swoich absolwentów #1335138 | 37.30.*.* 25 lut 2014 22:56

    niech bada, jej sprawa (uczelni)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz