Licealiści ścigali się w programowaniu na UWM

2014-02-19 10:52:23 (ost. akt: 2014-02-20 10:53:17)
I miejsce: drużyna z IV LO  w Olsztynie

I miejsce: drużyna z IV LO w Olsztynie

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

— Poziom zawodów programistycznych był w tym roku bardzo wyśrubowany, o czym świadczy liczba poprawnie rozwiązanych zadań — mówi Paweł Kukliński, uczeń IV LO w Olsztynie, jeden z członków zwycięskiej drużyny. — Nam udało się rozwiązać tylko dwa i to wystarczyło, żeby wygrać. Nikt nas nie przeskoczył. Na zawody programistyczne UWM przyjechało 37 zespołów z całego regionu.

Trzyosobowa drużyna z IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie zajęła pierwsze miejsce w Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodach Programistycznych, które po raz piąty zorganizował Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Pasja do algorytmów


Paweł Kukliński, Szymon Puszcz i Marcin Dardziński pokonali 36 zespołów, które na wtorkowe (11 lutego) zawody przyjechały do Olsztyna z całego województwa. Spośród siedmiu konkursowych zadań poprawnie udało im się rozwiązać zaledwie dwa, ale to wystarczyło, żeby wygrać. Zgodnie przyznają, że rozwój swoich umiejętności w rozwiązywaniu problemów algorytmicznych zawdzięczają zajęciom z nauczycielką Magdaleną Burakowską. — Chodzimy do II klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Najwięcej czasu programowaniu poświęcamy na zajęciach dodatkowych i w szkole. W domu tylko czasami rozszerzamy i odświeżamy swoją wiedzę — mówi Marcin, który już pod koniec gimnazjum wystartował w pierwszym konkursie informatycznym. — Wysokiej lokaty nie zająłem, ale pasja do algorytmów została.

Szymon wsiąkł w programowanie dopiero w liceum. — Kiedy poszedłem na profil matematyczno-fizyczno-informatyczny stwierdziłem, że matematyka jest czymś, co mi się podoba, a to podstawa do zrozumienia języka programowania. Na pierwszych zajęciach koła informatycznego nic nie kumałem. Z czasem łapałem coraz lepiej i tak jakoś to trwa.

Za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach licealiści dostali notebooki i książki o algorytmach. — Taką samą książkę wygrałem w poprzedniej edycji konkursu i przyznam się szczerze, że nie miałem czasu do niej zajrzeć — śmieje się Marcin. W 2013 roku uczniowie zajęli w zawodach dziewiąte miejsce. — Nie wiążemy na razie swojej przyszłości z informatyką — mówi Paweł. — Za przedmioty wiodące uznajemy raczej matematykę i fizykę, ale do wyboru studiów mamy jeszcze trochę czasu. Trzeba pamiętać, że programistom nietrudno jest znaleźć dobrą pracę. To zawód przyszłości.


Silne drużyny z II LO


Drugie i trzecie miejsce w zawodach programistycznych zajęli uczniowie II LO w Olsztynie, chociaż chrapkę na miejsce na podium mieli licealiści z V LO. — Trzeba w siebie wierzyć, ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w takich konkursach — mówi Adam Radziwanowski, uczeń III klasy, zainspirowany do nauki programowania już w gimnazjum przez nauczyciela informatyki. Teraz swoją pasję rozwija głównie w domu, korzystając z książek, internetowych forów i spotykając się z kolegami z drużyny.


Autor cytatu: Prof. Halina Tańska, organizatorka zawodów
— Wydaje mi się, że zdrowa rywalizacja z rówieśnikami jest skutecznym motorem napędzającym proces przyswajania wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii i języków programowania. Poprzez formułę konkursu, skierowanego do zespołów trzyosobowych, próbujemy również przekonać młodych ludzi, którzy za chwilę trafią na rynek pracy, że dzielenie się zadaniami w grupie przynosi najlepsze efekty w rozwiązywaniu problemów. Dziś na pracy zespołowej opiera się funkcjonowanie największych firm informatycznych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB