Zaprogramują swoją przyszłość

2014-02-05 09:12:36 (ost. akt: 2014-02-05 09:13:55)
Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Już po raz piąty Wydział Matematyki i Informatyki UWM zorganizuje Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne. Do rywalizacji zgłosiło się 37 trzyosobowych ekip z gimnazjów i szkół średnich z Olsztyna i regionu. Zawody odbędą się 11 lutego w wydziałowych laboratoriach komputerowych.

Każdy z zespołów otrzyma te same zadania, których rozwiązania trzeba będzie przedstawić w języku Pascal lub C/C++. Wszystkie zadania opracowane zostały przez nauczycieli akademickich.

W jednym z języków programowania zawodnicy będą musieli zaprojektować i zaprogramować algorytm. — Umiejętność bezbłędnego i szybkiego rozwiązywania krótkich algorytmicznych zadań jest niezbędna w zawodzie programisty — mówi dr Halina Tańska, adiunkt w Katedrze Multimediów i Grafiki Komputerowej, organizatorka zawodów.

Na rozwiązanie zadań zawodnicy będą mieli 4 godziny, między 11 a 15. Ich pracę oceni automatyczny system Online Judge. — Rozwiązane zadania zostaną wysłane przez uczestników na serwer SPOJ, który automatycznie sprawdzi poprawność rozwiązania i wyznaczy punktację, na podstawie której zostanie podany ranking — wyjaśnia dr Tańska. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody m.in. z branży IT.

Opiekunowie drużyn często zabierają ze sobą uczniów. I to właśnie dla nich odbędą się wykłady prowadzone przez naukowców WMiI. W tym roku będą one dotyczyły m.in. mierzenia temperatury gwiazd, problemów filozoficznych sztucznej inteligencji czy złożoności algorytmów.
Patronat nad zawodami objęli: rektor UWM, prezydent Olsztyna, marszałek województwa oraz kuratorium oświaty w Olsztynie.
mp

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB