Noc Biologów w Olsztynie

2014-01-03 16:56:53 (ost. akt: 2014-01-07 13:33:34)
Noc Biologów w Olsztynie

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

Co robią naukowcy w swoich laboratoriach? Czym zajmują się na co dzień olsztyńscy biolodzy różnych specjalności? Czego szukają w genach, jeziorach czy na Antarktydzie? Do czego wykorzystują pijawki i chrząszcze wodne, nie zapomiając o chruścikach? I czy te badania mogą przejeść jakieś wymierne korzyści, na przykład na Warmii i Mazurach? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można już 10 stycznia, w czasie ogólnopolskiej Nocy Biologów. Wystarczy odwiedzić miasteczko uniwersyteckie w Kortowie.

Biologia to nauka o życiu. Biologia rozwiązuje wiele ważnych problemów współczesnego świata. Zmienia nie tylko filozofię i codzienne dyskusje w mediach, ale wpływa także na rozwój ekonomiczny i gospodarkę opartą na innowacji. Biolodzy to nie siwiejący dziadkowie, biegający po łące z siatką na motyle. Biolodzy to naukowcy, pracujący w nowoczesnych laboratoriach i rozwiązujący różnorodne problemy. Biologią stosowaną jest np. biotechnologia, inżynieria środowiskowa. Z odkryć biologicznych czerpie rolnictwo, medycyna, kosmetologia, ochrona przyrody, leśnictwo czy nawet coraz dynamiczniej rozwijająca się biogospodarka.

Pod wpływem odkryć biologicznych zmienia się nasz język, na przykład mówimy już o ekosystemach inwestycyjnych, ewolucji wszechświata czy nawet naturalnej selekcji wszechświatów. Modelujemy już nie tylko ekosystemami czy całą biosfera i klimatem ale na poziomie molekularnym wymyślamy biologiczne drukarki 3 D. Nic nie jest już tak jak dawniej, nawet rodzicielstwo. Coraz częściej biolodzy zadają sobie pytanie nie czy coś jest możliwe, ale czy warto to zrobić w sensie etycznym.

Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie a wykorzystanie innych grup istot żywych jako GMO jest coraz większe w różnych dziedzinach życia. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne, skalę wpływy zmian antropogenicznych na to ocieplenie oraz o wpływ tych zmian na różnorodność biologiczną.

Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic, zarówno w formie studiów jak i kształcenia ustawicznego czy pozaformalnego czy tylko zaspakajania ciekawości w różnorodnych środkach przekazu. Tym ciągle rosnącym oczekiwaniom społecznym starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, razem organizując trzecią już „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny i przystępny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami! Tej jednej, jedynej w roku, „Nocy Biologów”.

Zapraszamy na trzecią edycję Nocy Biologów, w piątek, 10 stycznia 2014 r. W Olsztynie czekamy na Was już za dnia od godz. 9.00 (uroczyste otwarcie o 11.00) bo chcemy umożliwić udział w eksperymentach dzieciom z przedszkoli i młodzieży ze szkół. Liczymy, że już po południu przyjdą ponownie, tym razem ze swoimi rodzicami. Działać będzie także kawiarnia naukowa, gdzie w kameralnych warunkach porozmawiać będzie można z prawdziwymi naukowcami.

Celem Nocy Biologów nie jest tylko zabawa i popularyzacja odkryć biologicznych, celem jest także objaśnianie świata i próba odpowiedzi na pytanie „dlaczego” w odniesieniu do różnych zjawisk.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StCzachorowski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. S.Cz. #1286773 | 83.31.*.* 4 sty 2014 22:33

  Samych drukarem nie pokarzemy, ale o nich opiwiemy: http://biologiaolsztyn.blogspot.com/2014 /01/biogospodarka-i-kapita-ludzki-warmii -i.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Francis Crick #1286726 | 88.156.*.* 4 sty 2014 21:44

   "Modelujemy już nie tylko ekosystemami czy całą biosfera i klimatem ale na poziomie molekularnym wymyślamy biologiczne drukarki 3 D." To pokażcie te swoje drukarki - patrzę na program, a tam pijawki, skaczące jajka i inne sztuczki dla dzieciarni.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. swojak #1286362 | 83.31.*.* 4 sty 2014 10:56

   Jest płaska, ale tylko dla krótkowidzów :)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Tomás de Torquemada #1286059 | 88.156.*.* 3 sty 2014 21:09

   Ziemia jest płaska !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz