Miłości nie można w żaden sposób obliczyć

2013-12-12 17:04:44 (ost. akt: 2013-12-12 17:19:16)
Miłości nie można w żaden sposób obliczyć

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Zdolny matematyk obliczy liczbę płatków śniegu w szklance, a nawet rozpisze odpowiednie wzory na burzę z piorunami. Mimo że coraz więcej zjawisk współcześni naukowcy są w stanie obliczyć, to wciąż pozostają niemierzalne obszary życia. — Nie można np. obliczyć miłości — mówi dr hab. inż. Wojciech Sobieski, prof. UWM z Wydziału Nauk Technicznych w Olsztynie.

Prof. UWM Wojciech Sobieski odebrał prestiżową nagrodę naukową Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk za cykl artykułów poświęconych numerycznemu modelowaniu złóż granularnych. Choć tytuł brzmi zawile, to w dużym uproszczeniu chodzi o to, by sprawdzić, jak zachowują się np. ziarna zbóż zamknięte w pionowej rurze, do której od spodu wpuszcza się strumień powietrza.

Ziarenka zaczynają w takim układzie „tańczyć” — zjawisko to nazywa się fachowo fluidyzacją. Choć sprawa wydaje się prosta, za opisem takiego „tańca” stoi poważna matematyka i skomplikowane wzory. Wszystko po to, by badania zastosować w praktyce — między innymi przy suszeniu produktów spożywczych np. zboża.

— Chodzi o to, by zobaczyć, jakie będą prędkości cząsteczek, jak wysoko będą się one unosić, ile energii należy włożyć w dany proces, czy też ile czasu będzie on trwał — tłumaczy prof. Sobieski. — Nie zajmuję się konkretnie ziarnem czy tabletkami, bo takie badania mają też zastosowanie w farmaceutyce, tylko samą mechaniką ruchu tego wszystkiego — dodaje. Dlatego, aby jak najlepiej tę mechanikę opisać matematycznie, dr Sobieski zebrał wiele artykułów innych naukowców i stworzył z nich kompleksowe opracowanie badawcze, wprowadzając również własne modyfikacje.

— Czy jest na świecie jakieś zjawisko, którego nie można matematycznie obliczyć?
— Na pewno nie można obliczyć wszystkiego. Miłości nie można obliczyć. Może kiedyś? Dzisiaj nie wyobrażam sobie, żeby uczucia dało się zapisać za pomocą matematycznych symboli.

— A można policzyć liczbę płatków śniegu w szklance?
— To akurat by się dało.

— Na sztuki?
— Tak! Bo te „sztuki” wynikają z pewnej historii, np. jaka była wilgotność powietrza, temperatura, siła wiatru itp. Bardzo dziwne rzeczy próbuje się obliczać na świecie, np. te płatki śniegu. Wydaje się, że takie działania są mało przydatne, ale nieraz badania ewoluują i prowadzą do nowych teorii czy metod obliczeniowych.

— Wzór matematyczny burzy z piorunami też można rozpisać?
— Tego nie załatwimy jednym wzorem. To cały szereg różnych rzeczy, które łączą się w duże techniki obliczeniowe. Mówimy o czymś, co nazywa się metodą objętości skończonych. To taki specjalny pomysł na analizowanie przepływu płynów, może być i w burzy.

— W szkołach matematyka potrafi być zmorą dla uczniów. Czym pan to tłumaczy?
— Tym, że w szkołach trudno jest pokazać naprawdę ciekawe zastosowania matematyki. Praktyczne przykłady są często zbyt skomplikowane, aby można je było wykorzystać w dydaktyce. Dopiero przy takich badaniach wychodzi, że trzeba umieć ją sprawnie stosować. Przecież nie podejdę do komputera i nie powiem "Hej, weź mi tam oblicz prędkości cząstek" tylko muszę umieć przygotować wzory i podać je komputerowi w postaci odpowiedniej „karmy”. Ważne, żeby matematyka powstawała na bazie fizyki. Bo najważniejsze są zjawiska i procesy — to właśnie ich matematyczny opis jest najczęściej najtrudniejszym etapem badań.

— Jak pan wytłumaczy, że bez komputerów, skomplikowanych wzorów matematycznych w starożytności ludzie budowali piramidy, które stoją do dziś?
— A to akurat sam chciałbym wiedzieć.

ws

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLO #1273230 | 82.146.*.* 17 gru 2013 14:55

  Dziad dał mi warun bezpodstawnie na 520zl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Golbatronik #1273026 | 79.191.*.* 17 gru 2013 10:02

   W przeciwieństwie do Jaskula, ten chłop jest całkiem wporzo.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Olsztyniak #1269404 | 89.228.*.* 13 gru 2013 07:19

    Co to za bełkot. ? Jaka prasa Naukowcu za dychę( z innej uczelni)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz