Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Warsztaty, pokazy i koncerty!

2013-09-05 13:28:27 (ost. akt: 2013-09-10 10:21:15)
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Warsztaty, pokazy i koncerty!

Ponad trzysta spotkań, warsztatów, pokazów a także koncert Anny Marii Jopek – to wszystko czeka na nas w ramach 11. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki oraz Europejskiej Nocy Naukowców organizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Impreza, która w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 września, na stałe wpisała się już do kalendarza wydarzeń naukowo-kulturalnych Olsztyna. Co ważne, po raz kolejny ODNiSZ współorganizowane są wraz z Europejską Nocą Naukowców, finansowaną z funduszy Komisji Europejskiej. Niewielu miastom w Polsce udało się dostąpić tego zaszczytu.

W ramach wydarzenia UWM przygotował ponad 300 spotkań, które podzielone są na kategorie tematyczne („zostań humanistą”, „poznaj przyrodę”, „uściślij umysł”, „pokochaj sztukę”, „zbadaj medycynę”, „poznaj społeczeństwo”).

Większość pokazów i warsztatów odbędzie się na uczelni, ale wydarzenie rozlało się także na placówki w mieście m.in. na Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Jak zwykle będzie mądrze i zabawnie, bo uczestnicy ODNiSZ wysłuchają m.in. pasjonujących historii na temat zamków krzyżacki na Warmii i Mazurach, dowiedzą się jak stworzyć bestseller, czy poznają historię pijawek i ich leczniczych właściwości. Będzie można pobawić się także z ciekłym azotem, zobaczyć ruchome roboty z klocków lego, czy też zobaczyć, jak gra się na kieliszkach. Długo by wymieniać…

- Tradycyjnie pojawią się też goście specjalni – mówi Anna Smoczyńska, koordynator projektu i kierownik Biura Nauki i Współpracy z Gospodarką UWM w Olsztynie.– Wśród nich dziennikarz radiowej Trójki Kuba Strzyczkowski, który odbył samotną podróż przez Atlantyk śladem Krzysztofa Kolumba. Odwiedzi nas także Tomasz Cichocki, który samotnie opłynął glob. Gościć będziemy Marcina Kydryńskiego, również dziennikarza radiowej Trójki, który opowie o swoich pasjach: podróżach, fotografii i muzyce. Niejako zwieńczeniem i głównym punktem Europejskiej Nocy Naukowców Będzie jednak koncert Anny Marii Jopek, która wystąpi w Centrum Kongresowym UWM.

Podczas Europejskiej Nocy Naukowców czeka na najmłodszych pokaz dwóch filmów 5D, cieszące się co roku popularnością konkursy w Kąciku Europejskim, będzie można sprawdzić w symulatorze, jak zachowuje się auto podczas dachowania, czy zobaczyć w działaniu, jak funkcjonuje mobilne laboratorium do badania czystości powietrza i wody, które zainstalowane jest na samochodzie terenowym Nissan Navara.

mat. organizatora

Uwaga! Ważna informacja dla osób, które chcą uczestniczyć w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki. Zapisy na poszczególne pokazy, czy warsztaty rozpoczną się 17 września o godz. 12 na stronie www.dninauki.uwm.edu.pl. Warto zarezerwować sobie wówczas czas.

Więcej informacji i szczegółowy program: www.dninauki.uwm.edu.pl


Tak było w latach ubiegłych:


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB